Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ülke olarak yine zor bir haftayı geride bırakıyoruz. Kastamonu, Sinop ve Bartın’da yaşanan selin bilançosu ne yazık ki basına yansıyanın çok daha ötesinde… Özellikle Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşananlar ve ortaya çıkan tabloyu kelimelerle tarif etmek mümkün değil. Malzeme bazında yardım etmek isteyenler Kastamonu Belediyesi’nin Twitter hesabında paylaştığı listedeki ürünleri, süpermarketlerin dijital kanallarından sipariş vererek destek olabilirler.

Bültende bu hafta ülkelerin anlık ödeme sistemlerinin birbirine entegre olma sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen Nexus isimli platformu, ABD’de bankacılık lisanslarıyla ilgili gelişmeleri, Avrupa’da dijital kimlik çalışmalarını, Plaid’in aldığı cezayı ve çip krizini bulacaksınız.

Saygılarımla.

Nexus: Merkez Bankalarının Uluslararası Para Transferlerine Çözüm Önerisi

Geleneksel yöntemlerle yapılan uluslararası para transferleri halen pahalı, zor ve maliyetli… Fintech’lerin ve kripto tabanlı çözümlerin alternatif haline geldiği bu alana odaklanan taraflardan biri de merkez bankaları oluyor. Merkez bankaları öncülüğünde geliştirilen ve sayısı 60’a ulaşan yerel anlık ödeme sistemlerinin birlikte çalışabilir hale gelmesi için ülkeler arasında ikili anlaşmalar yapılıyor. Ancak para koridoru sayısının fazla olması, anlık ödeme sistemlerinin uluslararası anlamda yaygınlaşması önünde bir bariyer olacak. Merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinen BIS’in (Bank for International Settlements) Singapur’daki inovasyon merkezi, Singapur Merkez Bankası ve NPCI ile birlikte hazırladığı raporda bu zorluğu ortadan kaldıracak Nexus isimli platformu gündeme getirdi. Farklı alanlardan çok sayıda katılımcının görüşleri alınarak ortaya çıkarılan Nexus, kuralları belirlemenin yanı sıra ülkelerin anlık ödeme sistemleri arasında köprü görevi de görecek.

Almanya ve İspanya Ortak Dijital Kimlik Yapısı Geliştirecek

Almanya ve İspanya, vatandaşlarının her iki ülkedeki dijital hizmetlere erişmesini sağlayacak bir dijital kimlik yapısının tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesi için anlaşma imzaladı. Bu kapsamda bir çalışma grubu da kurulacak. Merkezsiz ve self-sovereign bir yapıya sahip olacak kimlik çözümü, diğer AB ülkelerinin katılımına da açık olacak.

Plaid, Müşterilerinin Rıza Vermediği Verileri İşlediği için 58 Milyon Dolar Ödeyecek

Yaklaşık 5 yıl önce açık bankacılık konusunda Avrupa’da en çok tartışılan konulardan biri ekran kazıma yani screen-scraping olmuştu. Fintech’ler, kullanıcıların bankacılık şifresini üçüncü tarafın arayüzüne girmesini gerektiren ekran kazımanın yasaklanmamasını istese de düzenleyiciler, veri güvenliği endişeleri nedeniyle ekran kazımaya izin vermezken API tabanlı veri paylaşım yapılarının tasarlanmasını istemişti. Avrupa’nın birkaç adım gerisinde kalan ABD’de ise bu konuda bir düzenleme ve engelleyici ortam olmaması nedeniyle ekran kazıma uygulamasının tercih edildiğini görmüştük. Bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi gören ve bugün 13,4 milyar dolar değerlemeye sahip olan Plaid, bu yaklaşımı uygulayan oyunculardan biri…

Müşterilerinin verdiği rızanın ötesinde, ilgili fintech’in ihtiyaç duyduğu veriden daha fazlasını çektiği ve elde ettiği işlem geçmişi bilgilerini sattığı gerekçesiyle görülen davada Plaid’in kullanıcılara 58 milyon dolar ödemesi kararlaştırıldı. Amacın ötesinde veri çekmeyi durduracak şekilde iş akışlarında gerekli düzenlemeleri yapacağını açıklayan Plaid, yıl sonuna kadar veri trafiğinin %75’ini API tabanlı akışlara taşımayı hedefliyor.

BharatPe, Bu Yıl Hindistan’dan Çıkan 19. Unicorn Oldu

Hindistan’da işletmelerin UPI tabanlı ödeme almasını sağlayan mobil ödeme çözümü BharatPe, Tiger Global liderliğinde gerçekleşen 350 milyon dolarlık turda değerlemesini üçe katladı. İşletmelere bugüne kadar yaklaşık 300 milyon dolar kredi veren ve bu yıl satışa sunduğu fiziki terminallerden 50 bin adet satan BharatPe’nin değerlemesi 2,85 milyar dolara yükseldi. Şirket, Hindistan’da 2021 yılı içerisinde unicorn olan 19. şirket oldu. Ağında 7 milyon işyeri bulunan BharatPe, bir önceki yatırımını şubat ayında 900 milyon dolar değerleme üzerinden almıştı.

Kroo Dünyanın En Büyük Sosyal Bankası Olmak İstiyor

Şubat 2019’da kurulan ve tam bankacılık lisansı başvurusu yapmaya hazırlanan Londra merkezli Kroo, 17,7 milyon pound seri A yatırımı aldı. Kullanıcılarına bir ön ödemeli kart sunan Kroo, uygulama üzerinden finansal durumunu takip etme, ödeme grupları oluşturma, hesabı bölme ve fatura ödeme gibi fonksiyonlara sahip. Dünyanın en büyük sosyal bankası olma vizyonuna sahip olan şirket, Kroo üyesi yaptığı her arkadaşı için kullanıcıları adına 20 ağaç dikiyor.

Circle, Bankacılık Lisansı için Başvuru Yapacak

İlk yıllarında P2P ödemeler alanında hizmet veren ancak daha sonra kripto varlık alanına odaklanan Circle, ulusal bankacılık lisansı almak istediğini açıkladı. USDC isimli stablecoin’i kullanıma sunmak üzere Coinbase ile birlikte üç yıl önce CENTRE isimli konsorsiyumu kuran Circle, Haziran ayında 440 milyon dolar yatırım almıştı. Dolaşımdaki miktarı hızla artan USDC’nin toplam büyüklüğü ise 27,5 milyar dolara ulaşmış durumda.

Brex, Bankacılık Lisansı Başvurusunu Geri Çekti

Girişimlere yönelik kurumsal bankacılık hizmetleri sunan San Francisco merkezli Brex, şubat ayında bankacılık lisansı (ILC — Industrial Loan Company) almak için yetkili kurum FDIC’ye (Federal Deposit Insurance Corp.) başvurmuştu. Başvurusunu kendi isteğiyle geri çeken Brex, başvurusunu güçlendirdikten sonra ileri bir tarihte tekrar başvurmayı planladığını açıkladı. 2017 yılında kurulan Brex, müşterilerine FDIC güvenceli hesap sunmak için Radius Bank ve UMB Financial ile iş birliği yapıyor.

Keebo: Kişiselleştirilmiş Kredi Kartı Girişimi

Ekim ayında hizmet vermeye başlayacak olan İngiltere merkezli Keebo, 5 milyon pound yatırım aldı. Açık bankacılıktan yararlanarak kullanıcılara farklı bankalardaki hesaplarını ve işlemlerini gösterecek olan uygulamada, kredi ödeme performansı dışında alternatif verilere de bakılarak kredi kartı limiti belirlenecek. Kullanıcılara, kartlarıyla ve eşleştirdikleri hesaplarla yaptıkları ödemelerin kredi skorunu nasıl etkilediğine dair geri bildirim de verilecek.

Çip Krizi 1 Milyar Kartın İhracını Tehdit Ediyor

Çip tedariğinde yaşanan sıkıntıların çeşitli sektörlerde üretimi olumsuz etkilediğine, bu sektörlerden birinin de ödemeler olduğuna geçtiğimiz haftanın bülteninde yer vermiştim. Bu hafta ise ABI Research’ün yaptığı çalışma ile konu yine gündemdeydi. ABI Research, çip krizinin önümüzdeki 18 aylık dönemde 1 milyar kartın ihracının önünde tehdit oluşturacağına dair öngörüsünü paylaştı.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.