UK Finance ticaret birliği, İngilizlerin 15 Ekim’den itibaren 100 sterline kadar temassız ödeme yapabileceklerini doğruladı.

Temassız ödeme limiti daha önce 2020’nin Nisan ayında COVID-19 pandemisinin de etkisiyle 30 Euro’dan 45 Euro’ya yükseltilmişti. O dönem nakit ödemeler azalmış ve temassız ödemelerin kullanımı artmıştı.

Haziran ayında UK Finance, 2020 boyunca ülkede yapılan temassız ödemelerin sayısının %12 artarak 9,6 milyar ödemeye ulaşarak büyük bir kitleye ulaştığını açıklamıştı.

Genel olarak, temassız ödemeler İngiltere’deki tüm ödemelerin dörtte birinden fazlasını oluştururken, nakit işlemler %35 düşmüş durumda.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, temassız limitinin artırılmasıyla ilgili açıklamaları şöyle: “Temassız limiti artırmak, ister yerel mağazalarda, isterse en sevdiğiniz pub ve restoranda olsun, güvenli ve güvenli bir şekilde ödeme yapmayı her zamankinden daha kolay hale getirecek. İnsanlar sokaklara döndükçe, milyonlarca ödeme daha basit hale gelecek ve perakendeciler ve alışveriş yapanlar için hoş bir destek sağlayacak.

Temassız ödeme limitinin artırılması her ne kadar genel olarak olumlu karşılansa da endişeli olanlar da yok değil. VibePay CEO’su Luke Massie, temassız ödeme limitini artırma hareketinin tamamen mantıklı olmasına rağmen ödeme esnasında karşılaşılan “kart mevcut değil” dolandırıcılığında artışa sebep olabileceğini söyledi.

VISA kartlarıyla 1 milyarın üzerinde ilave temassız işlem yapıldı

KaynakFinextra