IKEA’nın sahibi Ingka Group, bankalar ve kredi verenler için tüketici finansman çözümleri geliştiricisi olan İsrail merkezli FinTech şirketi Jifiti’ye 22,5 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu.

32 ülkede 389 IKEA mağazasına ve e-ticaret operasyonuna sahip olan Ingka Group’un yatırım kolu Ingka Investments, Jifiti’deki azınlık hissesinin finansmanını sağladı.

2012 yılında Modiin’de kurulan Jifiti, perakende alanındaki tüccarlar için hediye kartları ve hediye kayıtları gibi dijital çözümleri dağıtmalarını sağlayan bir satış noktası platformu oluşturarak hayatına başlamıştı. İki yıl sonra şirket, hem fiziksel hem de online mağazalar içim şimdi al, sonra öde (BNPL) finansman seçenekleri sunan yeni bir araç geliştirdi.

BNPL, tüketicilerin anında satın alma yapmalarına ve zaman içinde ödeme yapmalarına olanak tanıyan, hızla büyüyen bir FinTech çözümü. Özellikle genç müşteriler arasında popüler olan BNPL, artan dijitalleşme, tüccarların e-ticaret tekliflerini genişletmesi ve tüketicilerin daha fazla satın almaya meyilli olmasıyla COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana büyük bir ivme kazandı.

Şu anda BNPL pazarına Afterpay, Affirm ve Klarna gibi isimler liderlik ediyor. Son olarak Affirm bu hafta Amazon ile bir ortaklık duyurmuştu.

Amazon, BNPL hizmeti sunmak için Affirm ile anlaştı

KaynakTimes Of Israel