Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Sahip oldukları geniş müşteri tabanıyla önemli bir güce sahip olan büyük teknoloji şirketleri, bazı uygulamalarının rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle bir süredir düzenleyici otoritelerin radarına girdi. Geride bıraktığımız haftada ise uygulama mağazalarında farklı ödeme çözümleriyle de dijital ürün alınmasına imkan verilmesini gerektirecek bir kanun Güney Kore’de meclisten geçti. Bu kanun, Apple ve Google gibi şirketleri etkileyecek.

Apple, dijital cüzdanında kimlik ve sürücü belgelerinin saklanmasını sağlayan çözümünü ABD’de 8 eyalette kullanıma sunarken Singapur, perakende CBDC çalışmaları kapsamında belirlediği 12 soruna yönelik çözümleri tespit etmek için düzenlediği yarışmada 15 finalisti açıkladı. 50 ülkeden 300 şirketin başvurduğu etkinlik, merkez bankalarının CBDC çalışmalarında özel sektörün deneyiminden yararlanması anlamında önemli bir örnek oluşturuyor.

Bültende kripto ödemeler, sürdürülebilir finans, Twitter’ın Super Follow çözümü, Amazon ve Affirm’ün iş birliği ve fintech dünyasından satın alma ve yatırım haberlerini de bulacaksınız.

Keyifli okumalar ve güzel bir hafta sonu diliyorum.

Okan Yıldız

Güney Kore’den Uygulama Mağazalarına Yönelik Kritik Karar

Düzenleyiciler, BigTech’lerin rekabet konusunda soru işaretleri yaratan uygulamalarının üzerine gitmeye devam ediyor. Son olarak Güney Kore meclisi, teknoloji dünyasının en çok tartışılan konularından biri olan uygulama mağazalarıyla ilgili olarak önemli bir kanun tasarısını onayladı. Bu kapsamda Apple, Google gibi uygulama mağazası işleten şirketler, kendi ödeme uygulamaları dışındaki ödeme çözümleriyle de mağazalarından dijital ürün satın alınmasına izin verecek.

Singapur, Global CBDC Challenge’da 15 Finalisti Açıkladı

Singapur Merkez Bankası MAS (Monetary Authority of Singapore), belirlenen 12 problemi adresleyen perakende CBDC çözümleri geliştirmek için IMF, OECD, UNDP gibi çok sayıda kuruluş ile de iş birliği yaparak haziran ayında Global CBDC Challenge isimli bir yarışma başlatmıştı. Singapur’un CBDC yapısını özel sektörün desteğiyle geliştirme arzusunu gözler önüne seren bu yarışmaya 50 ülkeden 300 kuruluş başvurdu. Yarışmada finale kalan 15 kurum ise hafta başında açıklandı. ANZ, Citibank, HSBC, Standard Chartered gibi bankaların yanı sıra G+D, IDEMIA, Criteo, Consensys gibi farklı alanlarda hizmet veren oyuncular da kısa listede yer aldı. 8 hafta sürecek hızlandırma aşamasından sonra bu şirketler, Singapore FinTech Festival kapsamında 8 Kasım’da demo yapacak ve kazanan üç çözüm belirlenecek.

Apple, Kimliklerin ve Sürücü Belgelerinin Dijital Cüzdanlarda Saklanmasını Sağlayacak

Apple, haziran ayında yaptığı duyuruda iOS 15’le birlikte ehliyet ve kimliklerdeki bilgilerin de Cüzdan (Wallet) uygulamasında saklanmasını sağlayacağını açıklamıştı. Bu doğrultuda çalışmalar tamamlandı ve ABD’deki 8 eyalette yaşayanların sürücü ve kimlik belgelerini dijital cüzdanlarında saklayabileceği duyuruldu. Bunun için kullanıcıların Cüzdan uygulamasında + işaretine basıp belgelerinin ve kendi yüzlerinin fotoğrafını çekmesi gerekiyor. Canlılık testi için kafasıyla bazı hareketler yapması istenen kullanıcılara ait bilgiler, doğrulama için ilgili eyalete gönderilecek. Apple, dijital olarak saklanan kimliklerin havaalanlarındaki güvenlik kontrolü noktalarında kullanılması için Transportation Security Administration ile çalıştığını da doğruladı.

Worldline ve Bitcoin Suisse, İşyerlerine Kripto Para ile Ödeme Alma İmkanı Verecek

İşyerlerine kripto para ile ödeme kabul etme fırsatı veren oyuncular arasına Worldline da eklendi. İlk olarak 2019 yılında duyurulan iş birliği kapsamında şirket, Bitcoin Suisse ile geliştirdiği WL Crypto Payments isimli çözümün testlerini başarıyla tamamladı ve İsviçre’deki 85 bin işletmenin kullanımına sundu. Çözüm kapsamında işyerleri, POS cihazları ve dijital kanalları üzerinden bitcoin ve ether ile ödeme alabilecek.

Worldline, Karbon Ayak İzini Hesaplamak için Ecolytiq ile İş Birliği Yaptı

Finansta sürdürülebilirliğin gündemde tuttuğu yer giderek büyüyor. Şu ana kadar en fazla yaygınlaşan çözüm ise yapılan harcamalar nedeniyle sebep olunan karbon miktarını hesaplayıp bireylere göstermek oldu. Ödeme şirketi equensWorldline de Berlin merkezli Ecolytiq ile yaptığı iş birliği ile bu doğrultuda bir adım atıyor. Şirketin Sustainability-as-a-Service olarak isimlendirdiği çözüm, equensWorldline ağındaki bankalara sunulacak. Bu sayede banka müşterilerinin sebep oldukları karbon miktarı ile ilgili farkındalıklarının artması hedefleniyor.

BillDesk, PayU India Bünyesine Katılıyor

Gelişmekte olan ülkelere odaklanan Naspers’ın teknoloji yatırımlarını yöneten kolu Prosus, Hindistan’da işletmelere yönelik dijital ödeme hizmetleri veren BillDesk’i 4,7 milyar dolar karşılığında satın aldı ve ülkede fintech alanındaki en büyük satın alma işlemi oldu. BillDesk’in faaliyetlerinin, ülkede önemli bir oyuncu olan Prosus şirketi PayU ile birleştirilmesi planlanıyor. Böylece BillDesk, PayU’nun ülkede bünyesine kattığı dördüncü şirket oldu. 2000 yılında kurulan Mumbai merkezli BillDesk, son olarak 2018 yılında 1,8 milyar dolar değerleme üzerinden yatırım almıştı.

Amazon, Kullanıcılarına Şimdi Al Sonra Öde Seçeneğini Affirm İş Birliği ile Sunacak

POS finansmanı alanında hizmet veren San Francisco merkezli Affirm, ödeme sayfasına entegre edilecek şimdi al sonra öde çözümü için Amazon’la iş birliği yaptı. Testlerine başlanan çözüm kapsamında Amazon müşterileri, 50 dolardan daha yüksek tutarlı mobilya, ev eşyası, elektronik, giyim gibi kategorilerden aldığı ürünlerin ödemesini taksitler halinde yapabilecek.

Twitter, İçerik Üretenlerin Gelir Elde Etmesini Sağlayan Çözüm Geliştirdi

Dijital içerik platformları, kullanıcılarının para kazanmasına imkan verecek yapılar geliştirmeye devam ediyor. Bu oyunculardan biri olan Twitter, Stripe ile iş birliği yaparak Super Follow isimli bir özellik geliştirdi. İlk etapta ABD ve Kanada’da kullanıma sunulacak özellik sayesinde içerik üreticilerin hazırladıkları özel içerikler, sadece abonelik satın alan kullanıcılar tarafından görüntülenebilecek. Müzisyenler, komedyenler, güzellik uzmanları ve oyuncular gibi farklı kesimlerin hedeflendiği çözümde aylık 3–5–10 dolarlık abonelik ücretleri belirlenebilecek.

Nubank, Spin Pay’i Satın Aldı

Dünyanın en hızlı büyüyen yeni nesil bankalarından biri olan Brezilya merkezli Nubank, ülkedeki anlık ödeme sistemi olan Pix ile e-ticaret ödemesi yapılmasını sağlayan Spin Pay’i satın aldı. Spin Pay; büyük mağazacılık, elektronik ve havayolları gibi alanlarda hizmet veren 220 işletmeyle çalışıyor.

· 40 milyon müşterisi olan Nubank 55 milyar dolar değerleme ile halka arz olmanın planlarını da yapıyor.

· Kasım 2020’de kullanıma giren Pix, ilk 6 ayda 1 trilyon Brezilya reali (190 milyar dolar) büyüklüğe ulaşmıştı.

Haftanın Diğer Fintech Yatırımları

· IKEA’yı bünyesinde bulunduran Ingka Group, şimdi al sonra öde oyuncularından Jifiti isimli girişime 22,5 milyon dolar yatırım yaptı.

· San Francisco merkezli yeni nesil banka Point, 46,5 milyon dolar seri B yatırımı aldı.

· İngiltere ve Benelux ülkelerinde para transferlerinde bankalara ve kurumlara yönelik alıcının doğrulanması (Confirmation of Payee) hizmeti veren SurePay 12,2 milyon euro yatırım aldı.

· Açık bankacılık girişimi Maslak Teknoloji, Teknasyon’dan yatırım aldı.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.