Mastercard, müşterilerinin günlük ihtiyaçlarını karşılayan yeni dijital çözümler geliştirmesine ve piyasaya sürmesine yardımcı olmak için açık bankacılık teknolojisi geliştiricisi Aiia’yı satın aldı.

Açık bankacılık, veri paylaşımını teşvik etmeye ve tüketicilere daha kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaya yardımcı oluyor. FinTech’ler ve bankalar, bu verilere erişim yoluyla krediye, kişisel finans yönetimine, ödemelere ve dijital cüzdanlara daha iyi erişim sunabiliyor.

Mastercard bu bağlamda güvenilir aracı ve güvenli veri ağı olarak hareket ederek ekosistemde merkezi bir rol oynadığını belirtiyor. Şirketin ürün müdürü Craig Vosburg’un konuya yönelik: “Açık bankacılık inovasyonu ateşlemeye devam ederken, veri gizliliği ve güvenlik ilkeleriyle birlikte benzersiz bir dizi teknoloji platformu, veri bağlantısı ve altyapı sağlamaya kararlıyız.” ifadelerini kullanıyor.

Mastercard, Aiia’nın teknolojisini kullanarak açık bankacılık çabalarını güçlendirmeyi, FinTech’lerin ve finans kurumlarının inovasyona devam etmesine ve hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olmayı umuyor.

Şirketlerin veri kullanımlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için çeşitli API’ler içeren açık bir bankacılık platformu olan Aiia, müşterilerine finansal verilere erişmek ve kolaylaştırılmış ödemeleri etkinleştirmek için 2.900’den fazla Avrupa bankasıyla bağlantı kurmasına olanak tanıyor.

Aiia CEO’su ve kurucu ortağı Rune Mai konuyla ilgili olarak Mastercard’ın bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını söyledi.

Visa, açık bankacılık platformu Tink’i 2 milyar dolara satın alıyor

KaynakFinextra