FinTech girişim kurucusu Insha Ventures, yeni nesil uzaktan müşteri edinme platformu KimlikBasit’i hayata geçirdi. KimlikBasit ile uzaktan müşteri edinim süreçleri tamamen dijitale taşınıyor. Detayları Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer ile konuştuk.

Bankacılık sektörünün uzun zamandır beklediği, ıslak imza dönemini kapatan uzaktan müşteri edinimi hizmetinin hayata geçmesiyle birlikte bankacılık sektöründe yepyeni bir dönem başladı. Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk FinTech girişim kurucusu olarak faaliyet gösteren teknoloji şirketi Insha Ventures da Almanya’nın en büyük kimlik yönetim platformu (IMPaaS) sağlayıcılarından biri olan Identify’ın Türkiye birimiyle birlikte geliştirdiği KimlikBasit ile bu alanda ses getiren çalışmalara imza atıyor. Peki, uzaktan banka müşterisi olmak isteyenler neler yapmalı? Bu uygulamanın finansal ekosisteme katkıları neler olacak? Bu soruları ve daha fazlasını Insha Ventures Genel Müdürü Yakup Sezer ile masaya yatırdık.

Uçtan uca kimlik doğrulama hizmetiyle hayatımızda neler değişecek sorusuyla başlamak isteriz. Sizce bu hizmetin katkıları neler olacak?

Uçtan uca kimlik doğrulama hizmeti sayesinde sahtecilikle mücadele, kara para aklamayı önlenmesinin yanı sıra firmaların uzaktan müşteri edinim süreçleri de kolaylaşıyor ve uygulama maliyet avantajı sağlıyor. Türkiye’de başta finans kuruluşları olmak üzere ileride pek çok sektöre de uygulanabilecek bu uygulamayla dijitalleşme daha da hızlanacak ve küresel rekabet ortamına daha hazırlık hale geleceğiz.

Sizler de bu alanda KimlikBasit’i geliştirdiniz. KimlikBasit’in hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

KimlikBasit’in hikayesi aslında 2018 yılına dayanıyor. Almanya’da faaliyet gösteren finansal hizmet sağlayıcımız insha, müşteri edinimi sürecinde BaFin’in de regülasyonu sebebiyle yalnızca dijital kanalları kullanabiliyordu. Bu noktada daha öncesinde Türkiye’de deneyimlemediğimiz bir KYC (uzaktan müşteri edinimi) sürecini, Almanya’daki müşterilerimizi insha’ya müşteri yaparken deneyimleme fırsatımız oldu. Bu bağlamda R-KYC teknolojisinin Türkiye’de de kullanılabileceğine dair bir kanaatimiz gelişti ve bu durumu gerek ekosistemdeki paydaşlarımızla gerekse regülatör kurumlarla paylaşarak, uzaktan müşteri edinimi sürecinin Türk finans ekosistemine büyük katkı sağlayacağını paylaştık. Pandemi sürecinin de etkisiyle hızlanan bu süreç 2020 yılı itibariyle bizleri hazırlık aşamasına geçirdi ve ürünümüzü 2020 yılında kullanıma hazır hale getirdik.

KimlikBasit özelinde ürünü güçlü kılan şey nedir?

Kısaca aktarmam gerekirse KimlikBasit uzaktan müşteri edinim süreçlerini tamamen dijitale taşıyor. Biraz daha açacak olursak; KimlikBasit, uzaktan uçtan uca kimlik doğrulama hizmeti sayesinde sahtecilikle mücadele, kara para aklamayı önleme çözümleri, yasal yükümlülükleri sağlama hizmetleri sunarken, firmalara aynı zamanda maliyet avantajı sağlıyor. KimlikBasit, özellikle finansal hizmet veren ve kullanıcı doğrulama süreçlerinin önem arz ettiği endüstrilerde KYC 5’e kadar tüm kullanıcı doğrulama türlerini destekliyor. Yapay zekâ ve diğer teknolojilerle desteklenen KimlikBasit, kullanıcının kimliği ya da pasaportu üzerinden çiple verileri okuma ve video konferans ile doğrulama yapıyor. Mevcut müşteri bilgilerinde eksiklerin tamamlanması ve ek işlem güvenlik protokollerinde de yaygın bir şekilde kullanılan KimlikBasit ile mobil uygulama ve web üzerinden doğrulama yapılabildiği gibi ürün ya da hizmeti alan firma bir panel üzerinden kullanıcılarını yönetebiliyor. Bu yeni ürün ile ayrıca doğrulamayı yapacak çağrı merkezi çalışanı eğitimleri ve API entegrasyonu da sağlanıyor.

KimlikBasit ile müşteri edinim süreçleri dijitalleşiyor

Peki bu ürün hangi sorunu çözüyor? Müşterilere ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bildiğiniz üzere özellikle pandeminin de etkisiyle birlikte gerek firmalarda gerekse müşterilerde dijital platform çözümleri yaygınlaştı. Bu noktada müşterin markalardan teknolojik anlamdaki beklentileri arttı. Bu bağlamda uzaktan müşteri edinimi, bir firmaya giriş adımında dahi müşterilere güçlü ve dijital bir deneyim sunarken, aynı zamanda her iki tarafın da memnun olmasını sağlıyor.

Ayrıca, Dijital Onboarding uygulaması ile firmalar operasyonel maliyetleri azalırken müşteri edinimini çok daha hızlı, eksiksiz ve güvenli bir şekilde tamamlayabilecekler. Müşteri tarafında ise bu gelişme beraberinde zahmetsiz bir kayıt süreci ve dijital bir deneyim sunmuş olacak.

Venture Builder olarak kurulmuş ve konumlanmış Insha Ventures olarak bizler de dönüşümü takip etmekten öte dönüşüm yolculuğunda kılavuz marka olarak yeni nesil uzaktan müşteri edinme platformu KimlikBasit’i kısa bir süre önce kimlik yönetim platformu Identify Türkiye iş birliği ile hayata geçirdik.

Ürünün başarılı bir referansı var mı? Yarattığı değişim, sağladığı fayda ya da kârlılığa etkisi nedir?

Insha Ventues’ın dijital bankacılık alanındaki müşteri deneyimi ile Identify’ın Almanya’daki satış tecrübesini Türkiye’nin yeni nesil uzaktan müşteri edinimi alanında hizmet veren FinTech girişimi KimlikBasit’te birleştirdik.

KimlikBasit, başta finansal kurumlar olmak üzere işletmeler için tasarlanmış kara para aklamayı ve kimlik sahteciliğini (AML/KYC) önleyen çözümlerle, yapay zekâ destekli biyometrik veri karşılaştırma ve doğrulama sağlayan, çağrı merkezi destekli uzaktan müşteri edinimi alanında faaliyet gösteren bir FinTech girişimidir.

Finansal kuruluşların ve şirketlerin dijital dönüşümünü tamamlayıcı bir hizmet sunan KimlikBasit, yapay zekâ destekli biyometrik karşılaştırma ve doğrulama ile fark yaratıyor ve bankacılık dışı alanlarda da kullanım ve maliyet avantajı sağlıyor. KimlikBasit ayrıca sahtecilikle mücadele de etkili bir çözüm olmasının yanında yasal yükümlülükleri de sağlıyor.

KimlikBasit ile sunduğumuz hizmetler arasında çağrı merkezi temsilci eğitimi ve müşteri deneyimi odaklı süreç yönetimi de yer alıyor. Böylece pazardaki rakiplerimizden farklılaşıyoruz.

Öte yandan uzaktan müşteri edinimi süreci müşterilerin şubelere fiziki olarak gelmesi aşamasını ortadan kaldırdığı için şube personelinin zaman kazanmasına büyük katkı sağladı. Bu sayede şubelerde çalışanlar zamanlarını daha verimli bir şekilde yönetiliyor. Bunun yanı sıra evrakların oluşturulması, kargolanması, iadeler ve depolanması gibi süreçleri de tamamen dijitale aktarmamız özellikle büyük müşteri hacimlerini yöneten finans ekosisteminde maliyetler noktasında ciddi bir kazanım sağladı.

KimlikBasit hakkında daha fazla bilgi almak için özel web sitesine ulaşabilirsiniz.