Mastercard, müşterilerine son yıllarda popülerliğini hızla artıran şimdi al, sonra öde (BNPL) çözümü sunmaya hazırlanıyor.

Müşterilerin alışverişlerini faizsiz taksitlere bölmelerine imkân tanıyan şimdi al, sonra öde (BNPL) çözümleri her ne kadar ilk olarak yeni nesil bankaların ve girişimlerin sunduğu bir çözüm olarak karşımıza çıksa da son dönemlerde popülerliğini artırmasıyla birlikte FinTech piyasasındaki yerleşik oyuncuların da dikkatini çekmiş durumda.

Şirketin yaptığı duyuruya göre “Mastercard Installments” adı verilen BNPL programı ilk olarak ABD, Avustralya ve İngiltere’de piyasaya sürülecek. Program tüketicilere, çevrimiçi ya da fiziksel mağazada ödeme yaparken banka, kredi ya da ön ödemeli kartlara ek olarak ödemeyi faizsiz taksitlere bölen yeni bir ödeme yöntemi sağlayacak.

Rekabeti körükleyecek

Mastercard’ın kredi ve borç ödemelerini işleyen mevcut altyapı göz önüne alındığında program Afterpay, Sezzle, Klarna ve Zip gibi girişimlerin hakim olduğu bir alanda rekabeti körükleme potansiyeline sahip. Hatta Mastercard’ın erişimi dolayısıyla piyasadaki mevcut BNPL çözümü sunan şirketler dahi Mastercard’ın programına dahil olabilir.

Mastercard, kendi ürünlerini sunmak için Barclays, Fifth Third, Huntington, SoFi ve Synchrony dahil olmak üzere halihazırda birçok finans kurumuyla çalıştığını belirtiyor.

Şimdi al, sonra öde piyasası pandeminin ilk günlerinden beri hızla büyüyor. Tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının değişmesi ve ödeme esnasında kullanılan pratik çözümlerin daha fazla tercih edilmesiyle birlikte Klarna, Afterpay ve Affirm gibi FinTech’ler değerlemelerini katladı ve bu piyasanın öncüleri haline geldiler. Piyasanın bu kadar hızla büyümesi bir noktada geleneksel bankalar ve yerleşik oyuncuların da dikkatini çekti. Visa ve Mastercard gibi ödeme devlerinin BNPL piyasasına girmesi de bunun en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

FinTech dünyasında gündem; Şimdi al sonra öde

KaynakMastercard