Finansal Teknolojiler dünyasındaki kadın liderler arasında yer alan ve başarılı geçmişi ile dikkat çeken Nazan Somer Özelgin’e sorularımızı yönelttik.

1- Sizi ve Worldline’daki görevinizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

Denetim ve danışmanlık kökenliyim, profesyonel hayatıma Arthur Andersen’da başladım ve 12 yıl çalıştım. Finans sektöründen sorumlu ortak olarak görevime devam ederken Yapı Kredi’den gelen teklifi değerlendirerek bankacılık dünyasına adım attım. 17 yıl boyunca Yapı Kredi’de Genel Müdür Yardımcısı olarak bireysel ve perakende bankacılık alanında kariyerimi sürdürdüm.

2018 yılından bu yana bağımsız Yönetim Kurulu üyeliklerimin yanı sıra danışmanlık faaliyetleri yürütüyorum. Halihazırda dünyanın en büyük ödeme teknolojileri şirketlerinden biri olan Worldline S.A., Unicredit Romanya ve Unicredit Hırvatistan’ın Yönetim Kurulu üyesiyim. Ayrıca Mapfre Sigorta Türkiye Yönetim Kurulu Başkanıyım.

2- Pandeminin etkileri hala bitmiş değil ama sizce bir daha eskisi gibi olmayacak yeni dinamikler hayatımıza girdi diyebilir miyiz? Bu dönüşümden ödemeler dünyası nasıl etkilendi?

Kesinlikle bir çok şey eskisi gibi olmayacak, öte yandan pandemi dönemi alışkanlıklarının veya iş yapma şekillerinin de aynen devam edeceğini düşünmüyorum. Pandemi kontrol altına alındığında, yeni bir denge oluşacağına inanıyorum.

Bence ödemeler dünyası bu süreçten kesinlikle olumlu etkilendi. Özellikle temassız ve online alışveriş ödemeler dünyası paydaşlarının artış sağlamak için özel çaba sarf ettikleri alanlardı. Pandemi süreci bu artışı doğal olarak sağladı. Öte yandan inovasyon, yeni teknolojilerin kabulü, bu konularda tüm paydaşların işbirlikleri de ivme kazandı. Başta turizm ve seyahat olmak üzere tüm sektörlerin yavaş yavaş normale döndüğünü görüyoruz, bu da ödemeler dünyasını çok olumlu etkiliyor.

3- Bundan böyle ödemeler dünyasında bizi neler bekliyor?

Global ödemeler dünyasında satın almalar ve birleşmeler pandemi süresince de hız kesmeden devam etti, bir süre daha da devam edeceğini düşünüyorum.

Linkedin: Nazan Somer Özelgin