Finansal Teknolojiler dünyasındaki başarılı geçmişi ile dikkat çeken Mehmet Sönmez’e sorularımızı yönelttik.

1- Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz? Mevcut görevlerinizi bize anlatır mısınız?

Bankacılık hayatıma Citibank bireysel bankacılık ve ödemeler sisteminde başladım.Sonra TEB ve Yapı Kredi Bankalarında bireysel ve kobi bankacılığı genel müdür yardımcısı olarak uzun yıllar görev aldım. 2008-2013 yılları arasında o dönem kurumsal ve kobi ağırlıklı bir banka olan Burgan Bank’da genel müdür olarak kariyerime devam ettim. 2014-2021 döneminde HSBC risk yönetimi, mevzuat, uyum ve teftiş kurulu başkanlığından sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım. Şu anda Hırvatistan’da faaliyet gösteren Kentbank’ın yönetim kurulu başkanıyım.

2- Yakın zamanda Avrupa’da bankacılık büyük bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Bankacılık dünyasındaki değişim ışığında bu hızlı değişim ne ifade ediyor?

Bankacılık dünyası özellikle son 4 yıldır değişim yaşıyor. Değişim pandemi dönemi ve sonrasında hız kazandı. Özellikle ödemeler sistemi ve hızlı kredi alanlarında “son kullanıcı deneyimi” esas alınarak altyapı mimarisi tamamen değişiyor. Yeni teknolojiler devreye giriyor. Ancak bu değişimin olumlu yanlarının dışında özellikle regülasyonlara uyum açısından bazı sorunlar var ve bunların üzerinde çözüm odaklı çalışmalar yapılıyor.

3- Pandeminin etkileri hala bitmiş değil ve etkileri sürecek gibi görünüyor? Bu dönüşümden bankacılık dünyası nasıl etkilendi ve gelecekte bizi nasıl iş modelleri bekliyor? 

Yeni dinamikler pandemi ve sonrasında hayatımıza girdi. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bankacılık dünyası pandemi döneminde başarılı bir sınav verdi. Çalışanlar ve sistemler süratle uzaktan erişim sistemine entegre oldu. Bundan sonrası için matriks düzende çalışma sistemi devreye girdi. Yapay zeka sistemlere daha fazla entegre olacak. Uzaktan erişim sistemleri geleneksel şube bankacılığının yatay düzeyde gitmesini tetikleyecek.

Bankalar ve Fintech şirketleri ilişkisini deyim yerindeyse “et ve tırnak” ilişkisine benzetiyorum. Fintech şirketleri yaratıcı,kullanıcı dostu ve verimlilik odaklı  çözümler ürettikçe bankalar açısından kendi sistemlerine entegre edilmesi gereken paydaşlar olarak sayıları artarak devam edecek.