Juniper Research tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre Açık Bankacılık tarafından kolaylaştırılan küresel ödeme işlemlerinin 2021’de 4 milyar doların biraz altındayken 2026’da 116 milyar doları aşabilir.

Rapor, önümüzdeki 5 yıl içinde %2,800’ün üzerindeki bu olağanüstü büyüme oranını, Açık Bankacılık özellikleriyle ilgili artan kullanıcı farkındalığından kaynaklanacağını söylüyor.

Araştırma, doğrudan banka hesaplarından yapılan Açık Bankacılık destekli ödemelerin, e-ticaret içindeki kartların egemenliğine yönelik büyüyen bir tehdit olduğunu da belirtiyor. Kart ödemeleri iyi yapılandırılmış olsa da, banka hesaplarına izin verilen erişimden yararlanmak, katı KYC (Müşterinizi Tanıyın) kuralları nedeniyle dolandırıcılık risklerini azaltabilir. Araştırma, ödeme sağlayıcılarının aracılık risklerini azaltmak için Açık Bankacılık API sağlayıcılarıyla ortak olmasını öneriyor.

“Açık Bankacılık: Temel Fırsatlar, Satıcı Stratejileri ve Pazar Tahminleri 2021 – 2026” adlı yeni araştırma, Avrupa’nın 2026’da küresel Açık Bankacılık ödemesi kullanıcılarının %75’inden fazlasını oluşturacağını ortaya koyuyor. Bunula birlikte rapor, farkındalık arttıkça krediler, kredi kartları ve ipotekler de dahil olmak üzere ek ürünlerin bir araya getirilmesi gibi gelişmiş kullanım durumları geliştirmek için API satıcılarının yasal minimum gereksinimlerin ötesine bakmalarını da tavsiye ediyor.

Raporun eş yazarlarından Damla Sat konuyu şöyle açıklıyor: “PSD2 harika bir başlangıç ​​noktası olsa da Açık Bankacılık için nihai hedef değildir. Destekleyici düzenlemeler çok daha fazla yenilik için bir platform olmalıdır. Satıcıların Open Finance’in geleceği için en zorlayıcı yetenekleri oluşturma yarışı devam ediyor.

Juniper Research tarafından hazırlanan raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Paypers, “Açık Bankacılık 2021” raporunu yayımladı

KaynakJuniper Research