Bu yıl Temmuz – Eylül dönemi öğrencilerin yurt dışı harç ödemelerinin en yoğun yaşandığı dönem oldu. Benzer şekilde hem iş hem de yeni öğrenim dönemiyle birlikte yurt dışına eğitim için taşınanların da yurt dışı para transferi ihtiyaçları arttı ve tüm bunların sonucu olarak yurt dışı para transferi işlemlerinin çok yoğun gerçekleştiği bir dönem geçirdik.

Dünyanın en hızlı büyüyen para transferi şirketlerinden olan ve Türkiye’deki operasyonunu Birleşik Ödeme ile birlikte yürüten TransferGo, bu dönemde gerçekleşen işlemlere dair verileri açıkladı. Açıklanan veriler, gönderimlerin hangi ülkelere daha çok gerçekleştiğini ortaya koyarken, yurt dışı eğitime dair de önemli bulgulara işaret etti.

Türkiye’den Almanya’ya para transferi işlemlerinde yüzde 119 artış

TransferGo’nun açıkladığı rakamlara göre, bu dönemde özellikle Türkiye’den Almanya’ya TransferGo ile yapılan para transferlerinde ciddi şekilde bir artış olduğu görüldü. Bu veri, öğrencilerin genel olarak yurt dışı eğitim için Almanya’yı tercih ettiklerini gösteriyor.  Bu periyotta önceki 3 aylık döneme göre Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilere istinaden toplam işlem sayısı %119, işlem hacmi ise %482 arttı.

Benzer şekilde işlem başına yapılan ortalama gönderim tutarı da %166 artış gösterdi. Almanya’da bloke hesap açtırmak ya da okul ödemelerini yapmak için kullanıcıların tek seferde normale göre daha yüksek tutarlarda transferler yaptığı görülüyor. Eğer Almanya’ya yüksek lisans yapma, dil eğitimi alma ya da yeni göç yasasıyla işçi olma amacıyla gidiyorsanız, gelmeden önce Türkiye’den Alman Devleti’nin onayladığı bir bankada bloke hesap açtırmanız gerekiyor. Bu hesaba Türkiye’den, Alman Hükümeti’nin belirlediği 1 yıllık ihtiyaçlarınızı kapsayacak şekilde bir meblağ yatırmanız da şart koşuluyor.

Almanya’ya para transferlerinin 3’te 2’si 25 yaş ve altından

Bu dönem yapılan Almanya ağırlıklı yurt dışı para transferlerinin %68’i 25 yaş ve altı tarafından gerçekleştirildi. Bu dönemde Türkiye’den tüm ülkelere yapılan gönderimlerde ise 25 yaş ve altı grubunun toplam içerisindeki oranı ise %37 oldu. Bu veriler, bu dönemin dönemsel olarak öğrenciler için Almanya’ya para transfer işlemleri açısından ne kadar önemli bir periyot olduğunu vurguluyor.

En çok para transferi İstanbul’dan, tercih edilen şehirler Münih ve Berlin

Şehir dağılımını incelediğimizde ise öğrencilerin yaptığı para transferlerinde İstanbul’dan yapılan gönderimler %46 ile başı çekerken, Konya %8, Ankara %7 ve İzmir %5 ile takip eden şehirler oldu.

Almanya’ya eğitim için giden öğrencilerin tercih ettikleri öncelikli şehirlerde ise öne çıkan iki şehir, Almanya’nın popüler iki büyük şehri Münih ve Berlin oldu. Bunları takip eden belli başlı şehirler ise; Duisburg, Stuttgart ve Düsseldorf idi.