Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Sürdürülebilirlik ve yeşil kavramlarının finans dünyasındaki önemi giderek artıyor. Geride kalan hafta içerisinde Visa, ağındaki finansal kurumların yararlanabileceği yeşil finans odaklı bir dizi çözümü içeren Eco Benefits’i duyurdu. Müşterileri adına ormanlaştırma çalışmalarına katkı sağlayan dijital banka Bunq ise bugüne kadar 5 milyon ağaç diktiğini açıkladı.

Banking-as-a-Service çözümleri, kripto para odaklı girişimler ve fintech yatırımları da bu haftanın bülteninde yer alıyor.

Güzel bir hafta diliyorum.

Keyifli okumalar,

Okan Yıldız

Standard Chartered, Starling’in BaaS Platformundan Yararlanacak

Kuracağı Shoal isimli platformla yatırımcıların yeşil ve sürdürülebilirlik odaklı projelere yatırım yapmasına imkan tanıyacak olan Standard Chartered, çözümü geliştirmek için Starling Bank’in Banking-as-a-Service çözümünden yararlanacak. 2022’de kullanıma sunulacak olan Shoal’da kullanıcılar; yenilenebilir enerji, temiz su, topluluk geliştirme gibi temalar arasından seçim yapacak ve paraları ilgili temaya yönelik projelerde değerlendirilecek. Shoal, Starling’in Marketplace çözümleri arasına da eklenecek.

API Tabanlı Yatırım Girişimi Atomic 25 Milyon Dolar Yatırım Aldı

API tabanlı çözümüyle fintech’lerin ve bankaların müşterilerine yatırım ürünleri sunmasını sağlayan Atomic, seri A turunda 25 milyon dolar topladı. Tura Softbank ve Y Combinator da katıldı. Atomic; ESG yatırımı, parite işlemleri ve “direct indexing” yatırım yapma imkanı veriyor.

Visa’dan Jumo’ya Yatırım

Güney Afrika merkezli BaaS platformu Jumo, Visa’nın katıldığı turda 120 milyon dolar yatırım aldı. 2015 yılında kurulan Jumo; e-para şirketlerine, fintech’lere ve bankalara finansal hizmet sunmalarına yönelik altyapı sunuyor. Kredi çözümüyle öne çıkan Jumo, hizmet verdiği 7 ülkede bugüne kadar 18 milyon birey ve KOBİ’ye 3,5 milyar dolar kredi verdi.

Jumo’nun hizmet verdiği ülkeler: Gana, Tanzanya, Kenya, Uganda, Zambiya, Fildişi Sahilleri ve Pakistan.

Facebook, Finansal Hizmetlerinde de Kimlik Değiştiriyor

Çatı kurumunun adını kısa süre önce Meta olarak değiştiren Facebook, benzer bir adamı finansal hizmetler ve ödemeler grubunda da attı. WhatsApp P2P ödemeler, Instagram shopping gibi çözümler daha önce F2 (Facebook Financial) ismi altında gruplanmıştı. Yeni karar doğrultusunda bu hizmetler, Facebook’un geçtiğimiz haftalarda kullanıma sunduğu dijital cüzdanı olan Novi altında yer alacak.

Amazon, Ödeme Yöntemleri Arasına Venmo’yu Ekliyor

İş dünyasında “açık” kavramının önemi giderek artıyor. Bunun sön örneği Amazon, ödeme yöntemleri arasına PayPal bünyesindeki bir ödeme yöntemi olan Venmo’yu ekleme kararı alması oldu. Amazon yetkilileri, kullanıcılarının ödeme yaparken daha fazla seçenek ve esneklik istediğini için bu kararın alındığını açıkladı.

Meksikalı Stori Card 200 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Nüfusun sadece %15’inin kredi kartına sahip olduğu Meksika’da orta sınıfa kredi kartı veren Stori Card, 200 milyon dolar fon topladı. Seri C turunda 125 milyon dolar toplayan şirket, 75 milyon dolar da borç finansmanı aldı. Stori’nin kredi kartına bugüne kadar 2 milyon kişi başvurdu. Dijital bankacılık platformu da geliştiren Stori Card, Meksika’da Nubank ile rekabet ediyor.

CommBank, H2O.ai’a Yatırım Yaptı

Bulut tabanlı yapay zeka platformu ile şirketlerin karmaşık problemleri çözmesine ve akıllı uygulamalar geliştirmesine yardımcı olan H2O.ai, yatırım aldığı bankalar arasına Avustralyalı CommBank’i ekledi. CommBank liderliğinde 100 milyon dolar seri E yatırımı alan Silikon Vadisi merkezli H2O.ai, CommBank’e özel, tam zamanlı çalışacak ve yapay zeka çözümleri geliştirecek bir ekip de tahsis edecek. Daha önce Goldman Sachs ve Wells Fargo’dan da yatırım alan şirketin değerlemesi 1,7 milyar dolara yükseldi.

Socure 4,5 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Makine öğrenmesi odaklı dijital kimlik doğrulama şirketi Socure, 4,5 milyar dolar değerleme üzerinden 450 milyon dolar topladı. Pandemi döneminde hızlı büyüyen şirketin hizmet verdiği 750 şirket arasında en büyük bankalar, kart ihraç eden kuruluşlar, BNPL oyuncuları, yatırım şirketleri, kripto borsaları ve fintech’ler yer alıyor. New York merkezli Socure’un yatırımcıları arasında Citi, Wells Fargo, Capital One gibi bankalar da yer alıyor.

Eco Benefits: Visa’nın Sürdürülebilirlik Odaklı Çözüm Paketi

Visa, ağındaki kart ihraç eden kurumların faydalanacağı sürdürülebilirlik odaklı paketi önümüzdeki yıl kullanıma sunacak. Visa Eco Benefits isimli özellik seti ile kart sahiplerinin çevreye etkilerini anlamaları ve sürdürülebilirliğe yönelik adımlar atması sağlanacak. Bu kapsamda işlemlerde sebep olunan karbon ayak izini hesaplamak için ecolytiq isimli fintech ile iş birliği yapılacak. Eco Benefits’te ek olarak karbon salınımını telafi etme, eğitim araçları, sürdürülebilir malzemelerle ihraç edilen kartlar, bağış, ödül kazanma gibi özellikler de bulunacak.

Bunq’ın Müşterileri Adına Diktiği Ağaç Sayısı 5 Milyona Ulaştı

Easy Green isimli hesap sahiplerinin yaptığı her 100 euro’luk harcama için 1 ağaç diken Hollanda merkezli yeni nesil banka Bunq’ın bugüne kadar müşterileri adına diktiği ağaç sayısı 5 milyonu aştı. Bu adetle Bunq müşterileri, New York’la Paris arasındaki 1,6 milyon uçuşta salınacak karbon miktarını telafi etmiş oldu. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Eden Reforestation Projects ile iş birliği yapan Bunq, Kenya ve Madagaskar’da ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlamış oldu.

Kripto Odaklı Fintech Ziglu Kitle Fonlaması Turunu Kapattı

Kripto para odaklı bir fintech olan Ziglu, Seedrs platformunda gerçekleştirilen kitle fonlaması turunda 1.900 yatırımcıdan 7,2 milyon pound topladı. Ziglu’nun kripto para tabanlı ödeme, yatırım ve birikim çözümleri bulunuyor. Starling Bank’in eski CTO’su Mark Hipperson tarafından kurulan Ziglu, İngiltere ve Danimarka’da düzenleyici otoritelerden lisans almış bir e-para kuruluşu olarak hizmet veriyor.

· Ziglu’nun desteklediği kripto paralar: Bitcoin, Bitcoin Cash, Cardano, Chainlink, Dogecoin, Ether, Litecoin, Polkadot, Solano ve Tezos.

Mode Global, Maaşların Bir Kısmının Bitcoin’le Ödenmesini Sağlayacak

Bitcoin tabanlı ödeme ve alım satım hizmetleri sunan Mode Global, maaş hizmetleri alanındaki bir şirket olan PayEscape ile yaptığı iş birliği kapsamında İngiltere’de maaş ödemelerinin bitcoin ile yapılmasını sağlayan ilk çözümü hayata geçiriyor. PayEscape ile test edilen Bitcoin Payroll isimli çözüm sayesinde çalışan maaşlarının bir kısmı bitcoin olarak Mode Bitcoin cüzdanına aktarılacak.