Türkiye’nin en büyük yerli iş yazılımı üreticisi Logo Yazılım’ın e-dönüşüm markası eLogo, FinTech alanında geliştirdiği birçok yenilikçi ürün ve servisleriyle de müşterilerinin iş süreçlerini dijitalleştirerek hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bankacılık servisleri ve FinTech sektöründeki bilgi birikimini, 37 seneyi aşkın Logo Yazılım tecrübesiyle birleştirerek yenilikçi bankacılık anlayışını günümüze taşıyan eLogo, platformlaştırma iş modelini benimseyerek FinTech’leri ERP çözümleriyle buluşturuyor.

eLogo ERP’de Açık Bankacılık ile finansal yenilikleri teknolojik çağa ayak uydurarak dijitalleştiriyor ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu temel bankacılık gereksinimlerine erişimi kolaylaştırıyor. Veri demokratikleştirme terminolojisinin Açık Bankacılıkla FinTech’lerdeki misyonu irdelenirken, eLogo sunduğu ürün ve servisler ile müşteri deneyiminin önemini ve operasyonel verimlilik unsurlarını geliştiriyor. Son dönemde Açık Bankacılık üzerine yaptığı işbirlikleriyle dikkat çekerken, veri ve analitik kavramlarıyla değer kazancı yaratmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

eLogo’nun bu değişim sürecinde ekosistemde öncü olmasıyla birlikte gömülü finansı konuştuğumuz son dönemde Logo ERP çözümleri içinde bir çok bankacılık ve ödeme sistemlerinin ortak çözüm platformu olmaya başladığını görüyoruz. Buna yönelik Logo ERP kullanıcılarına, ERP içinde birçok bankacılık yeniliklerini sunarak temel bankacılık gereksinimlerini karşılayan altyapı ve teknolojileri bünyesine katıyor. Çözümlerle hem ERP içi bankacılıkla ilgili yenilikleri hem de ekosistemde varolan çözümleri doğrudan ERP’ye taşıyor.

eLogo Online Hesap Özeti bu gelişmelerin öncü ayak sesleriydi. Logo ERP kullanıcılarının tek platform üzerinden banka, şube ve hesap bazlı bakiye bilgilerini istedikleri döviz cinsinden görüntüleyebildikleri, entegrasyon sağlanan tüm bankalardaki hesap hareketlerini kolaylıkla ERP çözümlerine aktarabildikleri ve otomatik olarak muhasebe kayıtlarını oluşturabildikleri uygulamanın kullanıldığı banka sayısı her geçen gün artıyor.

Son güncellemeyle çek – senet ve kredi kartı ödeme işlemlerinin takip edildiği yapıyı devreye alan ve buradaki ihtiyacı da karşılayan Online Hesap Özeti Uygulaması detaylı veri tablolarıyla nakit akışını yönetebiliyor.

Şu ana kadar 12 farklı banka ile entegrasyonu bulunan uygulamanın önümüzdeki dönemde birçok yenilikçi işlem fonksiyonu içereren, temel bankacılık işlemlerinin ortak çözüm platformu misyonunu üstlenmesi amaçlanıyor.

Öte yandan Akbank ile stratejik iş ortaklığı kapsamında geliştirilen ERP içi Akbank Bankacılık Uygulaması ile, kullanıcıların bankacılık işlem süreçlerini hızlandırmalarına yardımcı oluyor. Uygulama ile Logo ERP ürününden çıkmadan kullanıcıların EFT/Havale gibi temel bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeleri sağlanırken, yapılan işlemlere yönelik kayıtların Logo ERP çözümlerinde otomatik olarak muhasebeleştirmelerini de mümkün kılıyor. Üstelik geliştirilen dashboard sayesinde kullanıcılar uygulama içi ana sayfası üzerinden hesap detayları ve döviz kurları takibi gibi birçok bilgiye farklı bir platforma ihtiyaç duymadan rahatlıkla ulaşabiliyor.

Bunlara ek olarak eLogo nakit akışı iyileştirmeye yardımcı olan ERP içi altyapılarda ise; e- tahsilat, çek, fatura, iskonto uygulamaları ve kredi teklif kurguları üzerine çözümler sağlayacak projelerini devam ettiriyor.

eLogo Genel Müdürü Başak Kural ise ERP içi bankacılık hizmetleri ve finansal servislerinde ki gelişmeleri ve gelecek çalışmalarını şu şekilde açıklıyor:

“ERP içi FinTech çözümleri ekosistemde her geçen gün önemini arttırıyor. Yükselen bu trendin öneminin farkındayız ve eLogo olarak KOBİ’ler için ERP içi bankacılık hizmetleri ve finansal servislerde ki çözümlerimizi geliştiriyoruz. İnternet ve mobil bankacılıkta en çok tercih edilen para transferi işlemleri artık sadece bankaların sunduğu kanallar üzerinden değil geliştirdiğimiz ERP içi modül veya bankaların internet bankacılığına direkt entegre olunarak ERP içi Bankacılık platformumuz üzerinden sağlanıyor. Böylelikle Logo ERP müşterilerimiz bankaların kanallarına ihtiyaç duymadan kendi ERP’leri içinden havale, EFT gibi para transferlerini güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. DBS işlemleri olan fatura ödemelerini yaparken çek-senet işlemlerini de ERP çözümleri içinden takip ediyor. Ayrıca yapılan işlemlere yönelik hesap ekstresi ve pos ekstreleri ERP’ye kaydediyor.

eLogo olarak geliştirdiğimiz çözümlerle ekosisteme sağladığımız en önemli katkı, bankacılık hizmetleri ve FinTech’ler için platformlaştırma yaklaşımını benimseyerek kullanıcılarımıza ERP içi bankacılık işlemlerini sunuyor ve tüm işlemleri ERP’ye doğrudan entegre yapımız ile anında muhasebeleştirmeleri imkanı veriyoruz.

Ayrıca kredilendirme altyapılarıyla finansman kaynağı olarak da Logo ERP çözümlerimizin önemini genişletecek çalışmalar içindeyiz. Yakın zamanda finansman sağlayıcı tüm kuruluşlar, Logo ERP çözümlerimiz sayesinde günümüzde KOBİ’lerin mevcut ticari faaliyetlerinde gerçek zamanlı analitik yaklaşımını kullanarak kredi riskini daha doğru şekilde değerlendirebilecek. Bankaların ve alternatif kredi kuruluşlarının kredi verme konusunda daha proaktif olmaları sağlanarak, geçmişte finansmana erişimi zor bulan KOBİ’lere zamanında, önceden onaylanmış kredi limitleri sunulacak. Böylelikle eLogo olarak Logo ERP çözümleri içinden kredi teklifleri sunarak müşterilere avantajlı kredi oranları ile borç verilebilmesini sağlayacağız. Bununla birlikte e-tahsilat yapılarının sadece bankacılıkta değil artık ERP içi tahsilat anlayışının benimsendiği süreçler içinde projelerimizi yürütüyoruz. Öyle ki hepimiz için 2022 senesi ERP içi bankacılık hizmetleri ve finansal servisler anlayışının gelişeceği bir yıl olacak.”

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki eLogo, Açık Finans anlayışla Açık Bankacılığın ötesinde;

  • Kişiye özel hizmetlerin yer almasını ve kullanıcı deneyimini bankacılık hizmetlerinde iyileşmesine
  • Daha akıllı finansal kararlar ve daha iyi finansal yönetimin sağlanmasını
  • Kurumlar ve KOBİ’ler için verimlilik ve üretkenliğin artmasını
  • Finansal hizmet sağlayıcıları arasındaki rekabet anlayışını değiştirerek, yeniliği teşvik eden iş modellerin oluşmasını

sağlayarak FinTech’ler için yeni faydalar oluşturuyor.

Böylelikle ülkemizde Açık Bankacılığın etkileri konuşulurken Açık Finans’a evrildiği, Açık Verinin ise sadece bankacılık ve ödeme sistemleriyle sınırlı kalmayarak tüm Finans ekosistemine yayıldığına şahit oluyoruz.