gohenrry

GoHenry, 6-18 yaş arası çocuklar için bitkilerden üretilen ve kullanımdan sonra çözünerek doğaya karışma özelliğine sahip bir bankamatik kartı geliştirdiğini duyurdu. 

Çocuklara yönelik finansal uygulama ve ürünleri ile tanınan ABD merkezli GoHenry, 6-18 yaş arası çocuklar için çevreyi ve gelecek nesilleri etkilemeyecek bir bankamatik kartı geliştirdi. Çocukların sürekli değişen çevre hakkında giderek daha bilgili ve hassas olduğuna işaret eden şirket, biyoçözünür bankamatik kartları ile yaşam alanları üzerindeki kontrolün artırılmasına katkı sağlamak istediklerini kaydetti.

Doğada çözünmesi yaklaşık 400 yıl süren plastik bankamatik kartlarının aksine, GoHenry tarafından yemlik mısırdan alınan polilaktik asit (PLA) ile geliştirilen biyoçözünür kartlar, güneşe ya da topraktaki mikroorganizmalara maruz kaldığında altı ay içinde yok oluyor.

Topraktaki mikroorganizmalar PLA materyalinin karbondioksite dönüştürülmesinde, dolayısıyla çözünmesinde rol oynuyor.

Akla, ‘ya cüzdanımda çözünürse’ sorusunu gelebilir…
Bu noktada biyoçözünür kartın cüzdandayken parçalara ayrılmayacağından emin olunması esasıyla her türlü testin yapıldığı ifade edildi.
Ek olarak üzerine sıvı döküldüğünde veya herhangi bir darbe söz konusu olduğunda kırılmadığı belirtiliyor.

Öte yandan şirket, gençlerin çevrelerini korumaya yönelik bağlılıklarını güçlendirmek için hayata geçirilen dönüştürülebilir bankamatik kartlarını üç farklı tasarımda sunuyor…

Bankamatik kartının kullanımının ardından yapılması gereken en önemli şey çip ve manyetik şeridinin çıkarılması. Ardından kişisel tanımlanabilir bilgilerin korunması için kartın kırılması, ardından da çöpe atılması ile ürüne dair süreç tamamlanıyor.

Çocuk ve gençlere yönelik bankamatik kartları, ebeveynlerinin belirlediği limit dahilinde alışveriş yapıp para çekebilme imkanı sunuyor.