Dünyanın birçok ülkesine teknoloji, ödeme ve kimlik güvenliği alanında hizmet veren Almanya merkezli KOBIL, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tüm yerel yönetimlere ve mega kentlere örnek olacak bir mobil uygulama geliştirdi. “İstanbul Senin” adlı uygulamayla 16 milyon İstanbullu, tüm belediyecilik hizmetlerine bu platform üzerinden ulaşabilecek.

KOBIL Grup Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun, İstanbul’u bir inovasyon ve startup merkezi haline de getirecek uygulamanın dünyada bir ilk olduğunu vurgulayarak “Bu adım 35 yıldır bilgi güvenliği şirketi olarak hizmet veren KOBIL için de yeni bir çağın başlangıcı” dedi.

Almanya merkezli bilgi güvenliği şirketi KOBIL, uzun yıllara dayanan teknoloji, ödeme ve kimlik güvenliği alanındaki bilgi birikiminin bir sonucu olan KOBIL Shift teknolojisiyle Avrupa’nın en büyük mega kentlerinden biri olan İstanbul için eşsiz bir Super App geliştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile gerçekleştirilen ve tüm teknolojik altyapısı KOBIL tarafından geliştirilen KOBIL Shift Super App teknolojisiyle hayata geçirilen “İstanbul Senin” adlı Super App, 16 milyon İstanbullunun hayatını kolaylaştıracak ve teknolojinin tüm nimetlerini kullanabilecekleri, bütün hizmetlere tek bir noktadan ulaşacakları bir platform olarak tasarlandı. İBB’nin tüm paydaşlarıyla yer aldığı Türkiye’nin ilk Super App’i olan uygulama, dünyanın başka büyük şehirlerine de örnek olacak. Adil, yaratıcı ve yeşil bir İstanbul vizyonuna katkıda bulunan İstanbul Senin uygulaması, İstanbulluların yaşamını kolaylaştıracak.

İstanbul Senin, 18 Kasım tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve KOBIL Grup Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun’un katıldığı bir törenle tanıtıldı.

“İstanbul Senin ile yepyeni bir ekosistem kuruyoruz”

İstanbul Senin lansmanının açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un, demokrasi adına herkese ilham vereceğinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: “Bu şehirde yaşayan her yaştan, her kökenden, her inanıştan ve her yaşam tarzından İstanbullu, şehrin kaderinde söz sahibi. İstanbul, değerlerin yükseldiği bir kent olacak. Çünkü, içinde yaşadığımız bu kadim şehir hepimizin; tüm Türkiye’nin göz bebeği. Gururla söylemek isterim ki, İstanbul Senin’le dünya çapında bir ilki ve büyük bir vizyonu hayata geçiriyoruz.İstanbul Senin’le yepyeni bir ekosistem ve dijital platform kuruyoruz. Kullanıcı güvenliği en yüksek düzeyde olan bu platformda kullanıcılar dijital kimlik, dijital cüzdan ve dijital sözleşmeyi birlikte kullanabilecek.”

İstanbul Senin süper uygulamasının 16 milyonun sesini, enerjisini ve potansiyelini büyüten bir ortak platform olacağına vurgu yapan Ekrem İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu projenin iş geliştirme ve yazılım sürecini kendi alanında dünyanın en önemli birkaç şirketinden biri konumunda olan Almanya merkezli KOBIL ile çalıştık. KOBIL’in kurucusu İsmet Koyun, pandemiyle mücadele sürecinde dünyanın ilk ve en etkili aşısını geliştiren Özlem Türeci ve Uğur Şahin gibi Almanya’da başarmış insanlarımızdan… Bu topraklardan Almanya’ya okumak için giden bir genç. Bugün çok sayıda ülkede çalışan, çok sayıda uluslararası dijital güvenlik ürünleri geliştiren, alanının öncüsü bir yazılım grubunun kurucusu olarak aramıza döndü ve ilk günden beri bu vizyonun hayata geçmesi için bize büyük destek verdi. Evinize hoş geldiniz İsmet Bey diyerek kendisine çok teşekkür ediyoruz.”

“Pandemi ile bölgesellik önem kazandı”

Pandemi sürecinin tedarik zincirinin kırılganlığını gözler önüne serdiğini belirterek,bu noktada bölgesel üretim ve tüketimin önem kazandığını vurgulayan KOBIL Grup Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun, şöyle konuştu: “Yeni modern belediyecilikte belediyelerin dijital dönüşüm ihtiyaçlarının yanı sıra o şehirde yaşayan ekonomiyi canlandırmak, belirli sosyal sorumlulukları yerine getirmek gibi görevleri de bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi vizyoner bir yaklaşımla hem kendi kurumlarıyla vatandaşları arasındaki dijital dönüşümü sağlayacağı hem de şehirdeki KOBİ’leri bir ekosistemle destekleyeceği kapsayıcı katılımcılık felsefesini KOBIL Shift süper uygulama alt yapısıyla hayata geçirdi. İstanbul Senin uygulamasında amaç İstanbul’daki tüm şirketleri mini App konseptiyle tek çatı altında toplamak.”

Kendi ekosistemini kurmanın en kolay yolu: Super App

Egosistemlerin yıkılıp yerini ekosistemlerin aldığı günümüzde Super App’in geleceğin dijital çözümü olduğunu belirten İsmet Koyun, “Bugünün dünyasındaki örnekleri maalesef bu kavramın altını gerektiği şekilde dolduramıyor. Biz, KOBIL olarak Super App’i içinde onlarca uygulamanın olduğu bir şemsiye uygulama olmanın ötesinde görüyoruz. Bizim için Super App; tüm tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için anahtar teslim tüm çözümleri bir arada sunabilen bir çözüm, şirketler için de ekosistemlerini kurup potansiyellerini kullanmanın ‘en süper yolu’” dedi. Koyun, konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şirketlerin kendi ekosistemlerini kurmalarını ve etkileşimlerini artırmalarını, müşterilerini daha iyi tanımlarını güçlü bir veri güvenliği alt yapısıyla sağlayan, şirketlere çeviklik katan ve sürekli gelişime açık inovatif bir üründür. Bu kapsamda da şirketlere; farklı hizmetler için tek bir uygulama fırsatı veriyor. Ayrıca derinlikli bir uzmanlık gerektirmeden kolay bir kurulum imkânı sağlıyor, üçüncü parti işletmelerin hizmetlerinin ekosisteme entegrasyonu sağlanarak herkesin işini büyütmesi sağlanıyor.”

“İstanbul Senin” yerel yönetimler için fark yaratacak”

İstanbul Senin uygulamasının Türkiye’nin diğer kentlerinin yanı sıra başta Avrupa olmak üzere tüm dünyadaki mega kentler için bir örnek olacağını belirten İsmet Koyun, “Hizmetin tabana yayılması, demokratik katılımın artması hem vatandaşlar hem de kurumlar için zaman ve maliyet avantajı sağlayan bu tür çözümlerin yakın zamanda başka ülke ve kentlerde de kullanılacaktır. Biz İBB ve KOBIL olarak bu alanda bir ilke imza atmanın ve liderlik etmenin heyecanını yaşıyoruz” dedi.

İstanbul Senin’de neler var?

KOBIL’in sahibi olduğu teknolojiyle geliştirilen İstanbul Senin Super App’i, İstanbul halkının kentle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılayacak uygulamaların yanı sıra İstanbul’u bir startup merkezine dönüştürecek özelliklere sahip. İstanbul Senin Super App’i mobil ödeme, hizmetlere kolay erişim ve dijital halk pazarı olarak üç ayrı fazdan oluşuyor. Bu fazlar kapsamında kullanıcılar şu hizmet ve çözümlere kolayca ulaşacak.

Güvenli iletişim: Bu bölümde kullanıcılar İBB’nin tüm süreçlerine katılabilecek, acil durumlarda hızlıca bilgilere ulaşarak nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenebilecek, kendi mesajlaşma uygulamasını tıpkı WhatsApp gibi oluşturabilecek ve şehirle ilgili tüm bilgilere anında ulaşabilecek. Tüm bu işlemleri ise kişisel verilerinin gizliliği temelinde gerçekleştirecek.

Güvenli ödeme: Bu başlık altında dijital cüzdan, offline ve online ödeme, QR kod ile ödeme, micro payment olanağı, İBB ve iştiraklerine yapacakları ödemelerden puan kazanma, güvenli yardımlaşma ve İstanbul Pay ile tek tıkla ödeme çözümlerini kullanabilecek.

Güvenli iş modeli: İstanbul Senin uygulaması, şehirdeki birçok işletme için yepyeni bir pazar yeri platformu olacak. Her işletme İstanbul Senin üzerinde bir sanal mağaza açabilecek, İBB’nin yaygınlığından yararlanarak daha çok kişiye ulaşıp satışlarını artırma fırsatı yakalayacak. Ayrıca hem satıcılar hem de tüketiciler sahte ürünlerden korunacak.

Ayrıca startup’lar bu platform için çözümler geliştirebilecekleri gibi, Super App üzerinden çok daha fazla kişiye ulaşacak. Böylece İstanbul, bir startup ve inovasyon merkezi haline gelecek.

Güvenli sosyal yardımlaşma ağı: İstanbul Senin, son yıllarda giderek artan sosyal yardımlaşmanın da daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Özel bir programla gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenecek, yardım miktarı ihtiyaç sahiplerinin İstanbul Kart’ına yüklenecek ve takip edilebilecek.