Kripto para dünyası hiç olmadığı kadar revaçta ve bu noktadaki gelişmeleri önemli bir büyüme fırsatı olarak gören Visa’dan yeni bir adım daha geldi…

Visa, müşterilerinin kripto para birimleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini esas alan  danışmanlık hizmetini kullanıma sundu.
Kısa adı VCA olan Danışmanlık ve Analiz bölümü üzerinden finansal kurumlara, perakendecilere ve firmalara tokenlerden kripto paralara kadar her konuda tavsiyede bulunulacağı kaydedildi.

Visa, kripto danışmanlığının bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Aynı zamanda söz konusu adım, 1 Ekim 2020-30 Eylül 2021 tarihleri arasında kripto bağlantılı kart programı ile 3,5 milyar dolarlık dijital para işlemi gerçekleştiren Visa’nın hareket alanını daha da genişletme girişimlerine işaret ediyor.

Finansal hizmetler şirketinin açık bankacılık gibi yükselen trendlerin yanı sıra büyük teknoloji şirketlerinin baskısı altında kaldığı belirtiliyor. Örneğin Amazon, Birleşik Krallık’ta Visa kredi kartlarını kabul etmeyi bırakacağını açıkladı. Kısa süre sonra Avustralya ve Singapur’da da benzer adımlar geldi. Bu tip gelişmelerle birlikte Visa gibi şirketler kriptoyu, dikey büyüme fırsatı olarak görüyor ve bu kapsamda ilerleyen süreçte daha fazla yenilikle karşılaşmamız sürpriz olmayacak.

Kripto para farkındalığı artıyor…

Son olarak 6 bin kişiyle yapılan son derece kapsamlı bir anketin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Visa ve bir araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre katılımcıların yüzde 94’ü kripto konusunda ‘bir miktar’ farkındalığa sahip ve yaklaşık 3’te 1’i de kripto paraları yatırım ya da değişim aracı olarak kullanıyor.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.