Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ön not: Okumakta olduğunuz bülten benim tarafımdan hazırlanan son bülten olma özelliğine sahip. Bu zamana kadar geri bildirimleriyle beni motive eden, paylaşımlarıyla ürettiğim içeriklerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Aposto! üzerinden yayımlanan Fintech Dünyasından isimli bülten, değerli bir yapı tarafından yaşatılmaya devam edecek. Link üzerinden bültene abone olabilirsiniz.

Avrupalılar Temassız Limitinin 3 Katına Çıkarılmasına Sıcak Bakıyor

Üyeleri arasında Visa, Mastercard gibi şemaların yanı sıra Citi, Bank of America, Lloyds, JPMorgan gibi bankalar da bulunan Payments Europe, Avrupa’da tüketicilerin ve işyerlerinin temassız limitine yaklaşımı ele alan bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre bireylerin %67’si, işletmelerin ise %70’i elektronik ödeme yöntemlerinin kabulünün yaygınlaşmaya devam etmesini ve devletlerin teşvik çalışmaları yapmasını istiyor. Şu anda AB ülkelerinde 50 euro olarak uygulanan temassız ödeme limitinin ise 150 euro’ya yükseltilmesine sıcak bakıldığı sonucuna ulaşıldı. Çalışmada anlık ödemelerin ve BNPL’in yükselişte olduğuna da dikkat çekiliyor. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç ve Polonya’da Temmuz 2021’de yapılan araştırma, 3.200 tüketici ve 680 işyeri ile gerçekleştirildi.

Monzo 4,5 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

İngiltere’nin yeni nesil bankalarından Monzo, 4,5 milyar dolar değerleme üzerinden 500 milyon doların üzerinde fon topladı. Bu değerleme, Monzo’nun bir önceki turda ulaştığı değerlemenin 3 katına çıktığını gösteriyor. Ayda 100 bin müşteri kazanan Monzo’nun 5 milyondan fazla müşterisi bulunuyor. Bankanın gelirlerinin %25’ini pandemi döneminde çıkarılan ürünler oluşturuyor.

Zopa, P2P Borç Verme Alanından Çekiliyor

P2P borç verme, oto finansmanı gibi çözümleriyle dikkat çeken ve tam bankacılık lisansı da olan Londra merkezli Zopa, P2P borç verme alanındaki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı. Dijital bankacılık faaliyetlerine odaklanacak olan Zopa, P2P borç verme alanından ocak ayı sonuna kadar çekilmeyi planlıyor.

Citizen Ticket Açık Bankacılık Tabanlı Ödemeler için TrueLayer ile İş Birliği Yaptı

Açık bankacılık girişimi TrueLayer, Citizen Ticket isimli etkinlik biletleri satan şirketle iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında Citizen Ticket müşterileri, banka hesapları üzerinden anlık ödeme yapabilecek. İngiltere merkezli şirketin sunduğu açık bankacılık akışında ödemeler, bankalar üzerinden yapılan biyometrik doğrulama ile tamamlanabilecek.

TSB, Müşterilerine Karbon Ayak İzini İzleme ve Azaltma İmkanı Veriyor

İngiliz bankası TSB, müşterilerin karbon ayak izini takip etmesini ve azaltmasını sağlayacak çözüm için Fransız fintech Cogo ile iş birliği yaptı. Açık bankacılıktan yararlanan Cogo, yapılan ödemeler üzerinden karbon salınımı hesaplıyor.

Visa’dan Belvo’ya Yatırım

API tabanlı çözümüyle fintech’lerin banka hesaplarına erişmesini sağlayan Meksika merkezli açık bankacılık girişimi Belvo, Visa’dan yatırım aldı. 2019 yılında kurulan ve 50 finansal kuruma entegre olan Belvo’nun Meksika, Brezilya ve Kolombiya’da 125 müşterisi bulunuyor.

Nova Credit, American Express ile İş Birliğini Genişletiyor

ABD’ye gelen göçmenlerin, öğrencilerin ve expat’ların kendi ülkelerindeki kredi geçmişini ABD’deki kredi skoruna dönüştürerek bireylerin krediye ulaşmasını kolaylaştıran Nova Credit, American Express ile iş birliğini genişletti. İlk olarak 2019 yılında duyurulan iş birliği kapsamında Avustralya’dan, Kanada’dan, Hindistan’dan, Meksika’dan ve İngiltere’den ABD’ye gelenlerin American Express kartlara başvurması kolaylaştırılmıştı. Bu çözüm; Brezilya’dan, Dominik Cumhuriyeti’nden, Kenya’dan ve Nijerya’dan gelenleri kapsayacak şekilde genişletildi.

WhatsApp Kripto Para ile Ödemeleri ABD’de Test Ediyor

Facebook (Meta), kripto para dünyasına yönelik çalışmalarında hız kazandı. Sohbet uygulaması WhatsApp üzerinden kripto para transferi yapma özelliği bu adımların en yenisi oldu. ABD’de kısıtlı kullanıcı ile yapılan denemeler kapsamında Paxos isimli şirket tarafından ihraç edilen stablecoin USDP kullanılacak. Paranın anında alıcıya iletileceği çözümle uluslararası para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha ucuz biçimde yapılması hedefleniyor.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.