2012’de kurulan bunq, Avrupa’da ipotek ile konut finansmanı (mortgage) sunmaya başlıyor. Bu dijital bankacılık açısından bir ilk…

Hollanda merkezli dijital banka bunq, bankanın İngilizce’deki karşılığı olan ‘bank’ kelimesine ismi ile getirdiği farklı yaklaşımın yanı sıra öncü yönüyle de dikkat çekiyor. Bu kapsamda 2012’de kurulan dijital bankanın, 2022 yılı itibarıyla müşterilerine konut finansmanı sunacağı açıklandı. Böylelikle bunq, Avrupa’da mortgage olarak da bilinen konut finansmanını sağlayan ilk dijital banka olacak.

Şirketten yapılan açıklamada konut finansmanlarının Hollandalı kredi platformu Tulp ile iş birliği içerisinde verileceği kaydedildi. Program, borçlunun temerrütlerine karşı 355.000 Euro’ya kadar konut finansmanı sağlayacak…

bunq’un kurucusu ve CEO’su Ali Niknam, konuya ilişkin olarak, “Bunq’ta, kullanıcılarımıza hizmet sunmak için sürekli olarak yenilik yapıyor ve gelişiyoruz. Avrupa’da ipotek sunan ilk dijital banka olmak heyecan verici bir gelişme.” değerlendirmesinde bulundu.

Dijital bankanın 2021 yılı Nisan ayı itibarıyla 1 milyar Euro’nun üzerinde mevduatı bulunduğu biliniyor. Ek olarak bu yıl içerisinde İngiliz özel sermaye şirketi Pollen Street Capital’den 1,6 milyar dolar değerleme ile 193 milyon dolar yatırım aldı. Anlaşmanın bir parçası olarak da KOBİ’lere yönelik kredi kuruluşu Capitalflow satın alınmıştı.
En nihayetinde dijital bankacılık platformu, aldığı yatırımlar ve müşteri tabanındaki büyüme ile birlikte ürün ve hizmetlerini artırmaya devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.