Rusya, Almanya, Portekiz ve İsveç, mobil ödemede dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alabilir…

Ödeme sistemleri şirketi Boku tarafından Juniper Research verileri ile mobil cüzdanların kullanımı özelinde gerçekleştirilen detaylı araştırma, Avrupa’nın 2025 yılına kadar mobil ödeme işlemlerinde en hızlı büyüyen on ülkeden dördüne ev sahipliği yapacağına işaret ediyor.
Bu kapsamda Rusya, Almanya, Portekiz ve İsveç’in bu alanda dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alması bekleniyor; Fransa, Norveç, İspanya, Danimarka, Hollanda ve Birleşik Krallık, ilk 20’de yer alan diğer Avrupa kıtası ülkeleri.

Mobil ödemeler tüm dünyada hızla yaygınlaşsa da Avrupa, mobil cüzdanlar söz konusu olduğunda gelişen pazarların nispeten gerisinde. Mobil cüzdan kullanımında öne çıkan ilk 10 ülkeden yedisinin yer aldığı Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarları 2025 yılına kadar en hızlı büyüyen pazarlar olacak.

2025 yılına kadar SadaPay (Pakistan), MercadoPay (Brezilya) ve PicPay’in (Brezilya) en hızlı büyüyen mobil cüzdanlar olacağı tahmin ediliyor.

Boku’nun raporunda ayrıca 2025 yılına kadar tüm dünyada her iki kişiden birinin mobil cüzdan kullanacağı bulgusu da dikkat çekiyor.

Kaynak:TheFintechTimes

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.