Rusya, Almanya, Portekiz ve İsveç, mobil ödemede dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alabilir…

Ödeme sistemleri şirketi Boku tarafından Juniper Research verileri ile mobil cüzdanların kullanımı özelinde gerçekleştirilen detaylı araştırma, Avrupa’nın 2025 yılına kadar mobil ödeme işlemlerinde en hızlı büyüyen on ülkeden dördüne ev sahipliği yapacağına işaret ediyor.
Bu kapsamda Rusya, Almanya, Portekiz ve İsveç’in bu alanda dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alması bekleniyor; Fransa, Norveç, İspanya, Danimarka, Hollanda ve Birleşik Krallık, ilk 20’de yer alan diğer Avrupa kıtası ülkeleri.

Mobil ödemeler tüm dünyada hızla yaygınlaşsa da Avrupa, mobil cüzdanlar söz konusu olduğunda gelişen pazarların nispeten gerisinde. Mobil cüzdan kullanımında öne çıkan ilk 10 ülkeden yedisinin yer aldığı Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarları 2025 yılına kadar en hızlı büyüyen pazarlar olacak.

2025 yılına kadar SadaPay (Pakistan), MercadoPay (Brezilya) ve PicPay’in (Brezilya) en hızlı büyüyen mobil cüzdanlar olacağı tahmin ediliyor.

Boku’nun raporunda ayrıca 2025 yılına kadar tüm dünyada her iki kişiden birinin mobil cüzdan kullanacağı bulgusu da dikkat çekiyor.

Kaynak:TheFintechTimes

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.