FinTech dünyasının merakla beklediği, dijital bankaların faaliyet esaslarını düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik, 29 Aralık 2021 Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlandı.
Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun ilgili yönetmeliğine göre dijital bankaların, faaliyet izni için 1 milyar TL asgari ödenmiş sermaye tutarına sahip olması ve en az 1 adet fiziksel büro kurması gerekiyor.
Faaliyet izninin alınmasının ardından yeni dijital banka, kredi kuruluşlarının sunabildiği tüm hizmetleri yerine getirebilecek.

Dijital kanallar üzerinden hizmet verilebilecek, dolayısıyla şube olmaksızın uçtan uca dijital hizmetler sunulacak. Kredi müşterileri, finansal tüketicilerden ve KOBİ’lerden oluşurken dijital bankalar, kendilerine ait ATM kurabilecek ya da ATM ağlarına dahil olabilecekler.

Dijital bankaların, bir müşterisine kullandırabileceği teminatsız nakdi tüketici kredilerinin toplamı, ilgili müşterinin beyan edilen ve dijital bankalarca teyit edilen aylık ortalama net gelirinin dört katını aşamayacak. Ayrıca müşterinin aylık ortalama net gelirinin tespit edilememesi halinde nakdi tüketici kredilerinin toplamı 10 bin TL’yi geçmeyecek.

Öte yandan dijital bankalar, sunmakta oldukları elektronik bankacılık hizmetleri için, her bir dağıtım kanalı bazında, taahhüt edilen süreklilik yüzdesi değerlerini (yüzde 99,8’den daha düşük bir değer olamayacak şekilde) internet sitelerinin ana sayfasında görünecek şekilde ilan edecekler.

Ek olarak dijital bankalar, sunmakta oldukları elektronik bankacılık hizmetleri için, her bir dağıtım kanalı bazında, taahhüt edilen ve gerçekleşen MTBF, MTTR ve süreklilik yüzdesi değerlerini Kurumun belirleyeceği usul ve esaslara göre raporlamakla yükümlü olacaklar.

Son olarak dijital bankaların kredi kuruluşlarının uymakla yükümlü olduğu tüm mevzuat hükümlerine ek olarak söz konusu Yönetmelikte yer verilen hükümlere de uymakla yükümlü olacağı kaydedildi.

Yönetmelik ile ilgili daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.