Dijital platformları benimsemek bankacılık açısından gereksinim duyulan köklü değişime yön verebilir…

Pandemi, tüketicilerin finansal hizmetlerle, özellikle de bankalarla etkileşim biçiminde büyük bir değişime neden oldu. Kullanıcılar, banka şubesine gitmeyi gerektirmeyen basit işlemleri uygulamalar üzerinden gerçekleştirmeyi pratik ve konforlu buldular. Günlük hayattaki normallerimiz pandemi ile yeniden şekillendi…

Yeni kalıplara, yaşam ve çalışma biçimlerine uyum sağlamak, yakın tarihte çok ciddi toplumsal değişikliklere yol açtı. Bunlardan biri de kuşkusuz, evde ve işte hayatımızın tüm yönleri için dijital bağlantı ve altyapıya duyduğumuz tartışılmaz güvenimiz.

Pandemi birçok sektörde dijital dönüşümü hızlandırdı. Örneğin bankalarda birkaç ay sürmesi beklenen işler, haftalar ve günler içinde tamamlandı. Müşteriler olumlu tepkiler vererek bu yeni hizmetleri hızlıca benimsediler. Diğer yandan fiziksel şubelerin kapalı olması ve çağrı merkezlerindeki uzun bekleme süreleri nedeniyle kullanıcılara başka bir seçenek de kalmamıştı.

Aşağıdaki üç faktör, bankacılık sektöründe dijital hizmetlerin daha fazla geliştirilmesini şekillendirerek, yükseliş trendinde kilit rol oynayacak:

Birincisi, müşteriler arasında artan dijital farkındalık ve konfor. Farklı demografik özelliklere sahip milyonlarca müşteri, pandemi sırasında ilk kez bir bankanın mobil uygulamasını indirdi, kullandı ve silmedi. Büyük bir engeli aştılar, basit sorunları çözmenin rahatlığının ve hızının tadını çıkardılar.

İkincisi, operasyonel mükemmellik sağlamanın varoluşsal gerekliliği. Bankaların insanları, süreçleri, mekanları ve teknolojileri optimize etmeye, düzene koymaya; tüm kaynakları temel hizmetlere/somut hedeflere ve sonuçlara odaklamaya devam etmesi gerekecek. Faiz oranları ve gelirler yeniden yükselmeye başlayana kadar bankalar, süreçleri otomatikleştirmeyi ve yeniden tasarlamayı sürdürecek.

Ve son olarak, düzenleyici ve uyumluluk gereksinimleri yönetim kurulu genelinde yükselmeye devam edecek. Dahili ve harici uygulamaların ve sistemlerin uzun insan-insan etkileşimleri olmadan hızlı bir şekilde erişim sağlamasına ve birbirleriyle etkileşime girmesine izin veren dijital yeteneklere yatırım yapmayan kurumlar için, uyumluluğun karmaşıklığı ve maliyeti çok daha yüksek olabilir.

Kişiselleştirilmiş deneyimlere yönelik artan beklentiler

YouGov tarafından İngiltere’de IBM adına yürütülen bir araştırma, genç nesillerin kişiselleştirilmiş hizmetler istediğine ve bunun gelirlerini yönetmelerine yardımcı olduğuna işaret etti. 18-24 yaş arasındaki kişilerin %61’i, bankalarının finansmanları için özel destek sunmasını istediklerini gösterdi. Daha da spesifik bir ayrıntı olarak gençlerinin yüzde 54’ünün tercihi, yapay zeka kullanan bankalar oldu.

Açık finansmana yönelik baskı, yeni teklifler oluşturmak için uygulamalar ve sistem etkileşimini sağlayan bağlantılar olan uygulama programlama arabirimleri (API’ler) ile gençlerin mevcut taleplerini karşılamak mümkün. Bu API’ler, geliştiricilerin çok daha geniş bir hizmet sağlayıcı ekosisteminden gelen yetenekleri kullanan yeni uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyarak bankaların daha fazla çeviklik ve hız beraberinde inovasyonlar gerçekleştirmesini sağlıyor.

Başarı için şu 6 adıma dikkat

Bankalar dijital ve organizasyonel yeteneklerinde olgunlaştıkça, aşağıdaki adımlar onların daha yoğun şekilde ‘teknoloji odaklı bir iş yapış biçimine’ geçmesine yardımcı olabilir:

  1. Büyüklüğün dönüşümsel yolculuğu, yeni beceriler gerektirir. Yeteneği çekmeyi, geliştirmeyi ve elde tutmayı birinci öncelik haline getirin.
  2. Her şeyi müşteri odaklı hale getirin. Bunları anlamak ve ilgili teklifler, deneyimler ve etkileşimler oluşturmak için verileri kullanın. Seçilen her segment için temel bankacılık hizmetlerinin nasıl basitleştirilebileceğini, otomatikleştirilebileceğini, yerleştirilebileceğini, hatta görünmez hale getirilebileceğini sorun. Daha az sayıda kullanım senaryosu ile başlayın ve onlardan bir şeyler öğrenin.
  3. Bir teknoloji platformunda neyin önemli olduğunu ölçmek için dahili metrikleri kullanın. Örneğin, X kod satırı başına kusur sayısındaki eğilimler, geliştirici üretkenliği iyileştirmeleri, ortam sağlama hızı/sürümler ve dijital müşteri etkileşimleri gibi.
  4. Yatırımları ve ödülleri paylaşmaya istekli dış ortaklarla ticari ilişkiler kurmayı keşfedin.
  5. “Teknoloji ve mimarlık”, sistemler daha karmaşık ve birbirine bağlı hale geldikçe bankalar için en büyük risk ve fırsatları birlikte sunuyor. Gelişmekte olan teknolojileri kullanmak, bankaların müşteri etkileşimlerini basitleştirip kişiselleştirmesine yardımcı olabilir. Tekliflerinde güvenlik ve denetimler bulunan satıcılarla çalışmak, uçtan uca çözümler/hizmetler oluşturmayı hızlandırabilir.

Çevik, veri odaklı bir gelecek

Bankaların rolü, mevduat almak ve borç para vermenin dışına çıkarak gömülü hizmetler sunmaya doğru değişiyor. Buna karşılık, finansal hizmetler sektörü, hizmetleri kişiselleştirmek, müşteriler için değer yaratmak, yeni gelir kaynakları bulmak adına verileri yaratıcı biçimde kullanmak için etkileşim fırsatlarıyla zengin, çevik bir dijital platform modelini benimseyerek köklü bir değişimi yönlendirebilir.

KaynakThe Fintech Times
Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.