Şirketler, müşterilerine sesli yanıt sistemi ile ulaşırken ya da tek seferlik SMS mesajı gönderimi sırasında iDenfy’in telefon doğrulama hizmetini kullanabilecek…

Kimlik doğrulama hizmeti şirketi iDenfy, mevcut telefon doğrulaması çözümünün gelişmiş bir versiyonunu piyasaya sürdü. iDenfy’a göre söz konusu sürüm, dijital hizmetlerin ve uzaktan operasyonların sık kullanıldığı günümüzde oluşabilecek dolandırıcılık risklerini azaltmak için çok önemli bir araç olacak…

Bir API (uygulama programlama arayüzü) sayesinde iDenfy, herhangi bir eylemi önermeden önce telefon numarasıyla ilgili riski değerlendirmek için önemli bilgiler sağlıyor. Sunulan veriler; müşteri konumu, ülke, mevcut ağ, kullanılabilirlik, geçerlilik ve telefon sözleşmesi ayrıntılarını içeriyor.

iDenfy CEO’su Domantas Ciulde, yeni hizmetleri hakkında şunları söylüyor: “Ürünümüz gelen telefon numarasını analiz ediyor ve bu numarayla ilişkili riskleri değerlendiriyor. Şirketler de aldıkları bilgilerle ne yapacaklarına kendileri karar verebildikleri için, bu hizmet oldukça esnek bir hal alıyor.”

Şirketler, müşterilerine sesli yanıt sistemi ile ulaşırken ya da tek seferlik SMS mesajı gönderimi sırasında iDenfy’in telefon doğrulama hizmetini kullanabilecek. Bu nedenle, hizmet, bir dolandırıcılık önleme aracı ya da bununla bağlantılı olarak güvenli bir sürecin parçası şeklinde işlev sunacak.

iDenfy, internet sitesindeki tanıtımda telefon doğrulama hizmetinin, şans oyunlarından bankacılığa, blockchain teknolojisinden ulaşım sektörüne kadar birçok alanda çok olumlu sonuçlar verdiği belirtiliyor.

Günümüzün dijital dünyasında birçok sektör, müşterileriyle ürünleri ve hizmetlerindeki değişiklikler hakkında iletişim kuruyor. Bu iletişimleri kurarken de doğrulama esaslı araçlara her geçen gün daha fazla güvenmek zorundalar.