OpenPayd tarafından gerçekleştiren yeni bir araştırma, markaların yerleşik finans hizmetlerine yönelik artan ilgisine işaret etti. İşte detaylar…

Ödeme sistemleri ve hizmet olarak bankacılık (BAAS) platformu OpenPayd tarafından gerçekleştirilen ve markaların yerleşik finansa olan ilgisini sorgulayan yeni bir araştırma çok önemli bulgular içeriyor. Buna göre markaların %73’ü önümüzdeki beş yıl içinde kendilerine 720 milyar euro ek gelir sağlayacak olan yerleşik finans hizmetlerini iki yıllık bir süreçte hayata geçirmeyi planlıyor.

Araştırmaya katılan markalar, yerleşik finansın önümüzdeki beş yıl içinde kendilerine ek 720,78 milyar Euro gelir sağlamasını bekliyor. Bununla birlikte katılımcıların %95’i yerleşik finansın ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyor ve bu şirketlerin çoğu fintech konusunda yetenekli iş gücünün ekiplere dahil olmasına mesafeli bakıyorlar.

Araştırmadan öne çıkan bulgular şöyle:

Ortalama olarak, yerleşik finansın dört ana alt sektör olan bankacılık, ödemeler, sigorta ve kredi alanlarında katılımcıların mevcut gelirlerini önümüzdeki iki yılda ~%7, önümüzdeki beş yılda ~%11 ve ~15 oranında artırması bekleniyor.

%73’ü yerleşik finans tekliflerini önümüzdeki iki yıl içinde, %18’i ise önümüzdeki 12 ay içinde piyasaya sürmeyi planladıklarını söylese de, %91’i yerleşik finans konusunda yalnızca kısmi bir ilgiye sahip. Markaların %92’si önümüzdeki beş yıl içinde bu konuda çalışmalar yapmayı planlıyorlar. Yalnızca %5’i halihazırda yerleşik bir finans teklifine sahip.

Her 10 kurumdan 7’si (%71) BaaS ortaklarıyla birlikte çalışmak ve örneğin yerleşik bankacılık tekliflerini uygulamak için yeni fintech ekipleri kurmayı planlıyor. Bununla birlikte, fintech yeteneğine olan talep, arzı zaten önemli ölçüde geride bırakıyor ve bu daha da artacak gibi duruyor.

Yıllık geliri en az 60 milyon Euro olan markaların üst düzey yöneticileri olan katılımcıların çoğu, finans/BaaS konusunda ortaklıklar geliştirmeye sıcak bakmıyorlar.

Müşteri deneyimi odaklı faydaları öne çıkıyor

Araştırmaya göre yerleşik finansın en çekici üç yanı, müşteri deneyimini iyileştirmesi (%85), müşteri temas noktalarının sayısını artırması (%84) ve müşterilere mobil cüzdan veya cari hesap seçenekleri sunması (%79) olarak ifade edildi. Finansal faydalar çok fazla öne çıkmasa da, artan çapraz satış fırsatları, markaların %68’ine çekici geliyor.

Yerleşik bankacılık: %6’sı halihazırda müşterilere yerleşik bankacılık hizmeti sunuyor ve neredeyse tamamı (%92) önümüzdeki beş yıl içinde bu hizmeti sunmayı planlıyor.

Yerleşik ödemeler: Araştırmaya katılanların %4’ü müşterilerine halihazırda yerleşik ödemeler sunduklarını ve %83’ü önümüzdeki beş yıl içinde sunmayı planladıklarını söyledi.

Yerleşik sigorta: Ankete katılanların hiçbiri, müşterilerine halihazırda yerleşik sigorta sunduklarını bildirmedi ve yalnızca %28’i önümüzdeki beş yıl içinde bunu yapmayı planladıkları ifade etti.

Yerleşik kredi: Katılımcıların hiçbiri müşterilerine halihazırda yerleşik kredi sunmuyor. Dörtte birinden azı (%23) önümüzdeki beş yıl içinde sunmayı planlıyor.

KaynakThe Fintech Times
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.