FinTech şirketlerinin 2021’de maruz kaldığı en önemli saldırılar ve veri ihlalleri

Ocak

Livecoin

Livecoin 2021’in sonuna doğru maruz kaldığı siber saldırının ardından faaliyetlerini tamamen noktaladı. Kripto para borsası için ‘yok edici’ bir siber saldırıydı. Rusya merkezli platform, siber korsanların sistemlerine sızarak işlem oranları ile oynadığını ve geri döndürülmesi mümkün olmayan zarara neden olduklarını açıkladı.

Şubat

ATFS:

Ödeme işlemleri hizmeti sunan ATFS, fidye yazılım saldırısı sonucunda büyük miktarda finansal veri sızdırdı. ABD genelinde güvenlik uyarısı bildirileri gönderilirken saldırıyı Cuba isimli bir siber suç örgütü üstlendi.

Mart

Tether

Siber korsanların hedefine giren Tether, fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Siber korsanlar Blockchain platformundan 500 Bitcoin yani o dönem yaklaşık 25 milyon dolar talep etti, ancak Tether bunu reddetti.

CNA Financial

InsurTech platformu CNA Financial, yılın en çok öne çıkan siber saldırısının kurbanıydı. Bilgisayar sistemlerini kilitleyen ve çalışanların verilere erişmesini engelleyen fidye yazılım saldırısı nedeniyle CNA Financial’ın 40 milyon dolar fidye ödediği kaydedildi. Bu rakam, 2021’in siber saldırı sonucu ödenen en yüksek miktarını teşmil ediyor.

Ağustos

Poly Network

Blockchain şirketi Poly Network, maruz kaldığı Ethereum akıllı sözleşme siber saldırısı sonucu çeşitli kripto paralardan oluşan yaklaşık 600 milyon dolar çaldırdı.

Liquid

Japonya’nın önde gelen kripto borsası, siber saldırı sonucu 97 milyon dolar değerinde kripto para çaldırdı.

Eylül

Debt-IN Consultants

Güney Afrikalı FinTech, müşteri ve çalışan verilerinin siber saldırıda ele geçirildiğini açıkladı. Çalınan veriler arasında isimler, bağlantı bilgileri, maaş ve çalışan kayıtları, ödenmesi gereken borçlar vardı.

Ekim

Coinbase

Üçüncü parti bir şirketin Coinbase kişisel hesaplarına, finansal kaynakları ele geçirmek üzere izinsiz olarak girdiği tespit edilirken platform tarafından 6 bine yakın müşterisine bilgilendirme ve uyarı e-postası gönderildi. Bazı müşterilerin kripto paralarının çalındığı tespit edildi.

Kasım

Robinhood

Ünlü takas platformu, 5 milyon kullanıcısının verilerinin sızdırıldığını duyurdu. e-posta adresleri, isimler, telefon numaraları gibi kişisel bilgilerinin ele geçirildiği, sonrasında müşteri destek sistemi üzerinden daha fazla bilginin ele geçirildiği bilgisi paylaşıldı.

KaynakZDNet
Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.