Berlin merkezli lending-as-a-service girişimi Banxware aralarında Hanzade Doğan’ın Londra’da kurduğu teknoloji yatırımı platformu D4 Ventures’ın da yer aldığı yatırım turunda 10 milyon avro yatırım aldı.

Geleceğin bankacılığı bütünleşik finansal hizmetler, geleneksel bankalar ve modern, teknoloji odaklı platformlar arasında köprü kurarak finansal hizmetleri çeşitlendiriyor ve finansal hizmetlere erişimi artırıyor. Bu kapsamda çözümler sunan girişimlerden biri olan Banxware ise pazaryerleri, ödeme hizmet sağlayıcıları, dijital platformların tüccar nakit avans ve diğer bütünleşik kredi hizmetlerini white-label olarak sunmalarına imkân sağlıyor. Platform üzerinden başlatılan kredi süreçleri ve ödemeler gerçek zamanlı olarak ve anında gerçekleştiriliyor. Bu üründeki 100 milyon avroluk kredilendirmenin kaynağı ise Alman kooperatif bankası Vereinigte Volksbank Raiffeisenbank eG.

Her ne kadar bütünleşik finans hizmetleri piyasada B2C perakende ödeme, bankacılık ve kredi hizmetleri ile özdeşleştiriliyorsa da B2B odaklı bütünleşik finans hizmetlerinin önümüzdeki dönemlerde yaygınlaşarak KOBİ ve kurumsal finans hizmetlerini kökten değiştirmesi bekleniyor. İşte bu sebeple sadece bir sene içerisinde beş farklı platformda kredi hizmetleri altyapısı sağlayan ve Force over Mass, VR Ventures, HTGF gibi uluslararası bankacılık, ödeme ve e-ticaret uzmanlarından oluşan bir yatırımcı grubuna sahip Banxware’in yatırımcı grubunu genişletmesi dikkat çekiyor. 1 yıl içerisinde beş farklı platforma kredi altyapısı sağlayan Banxware için bu, 2021 içerisinde gerçekleşen ikinci yatırım turu olması sebebiyle önemli.

Banxware Kurucusu ve CEO’su Jens Roehrborn, konuyla ilgili olarak, “Temel faaliyet alanımız konusunda derin deneyime sahip yatırımcıların ayrıca bankacılığın geleceği ile ilgili vizyonumuzu paylaştığını görmek bizler için gurur verici. Açık bankacılık ve modern teknolojinin bizlere sağladığı tüm imkanlardan yararlanarak Avrupa’nın lider bütünleşik finansal hizmetler platformunu kurmak için beraber çalışacağımız günleri iple çekiyoruz.” diyor.

Banxware’in Element Ventures tarafından öncülük edilen 10 milyon avroluk Seed Uzatma yatırım turuna D4 Ventures, FinVC ve Varengold Bank AG gibi önemli yatırımcılar da katıldı. Üç yatırım şirketinin de geniş Fintech portföyü bulunmakla beraber, bu şirketler arasından D4 Ventures Türk ekosistemi için ayrı bir öneme sahip. Londra merkezli D4 Ventures, dünyanın öncü kadın teknoloji girişimcilerinden, Hepsiburada’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan tarafından kuruldu.

“Kredi hizmetlerine kolay erişimin tüccar ve KOBİler için kritik öneme sahip olduğu kanaatindeyiz. Banxware pazaryerleri, ödeme hizmet sağlayıcıları ve diğer platformlarla kusursuz bir entegrasyon sağlayan harika bir bütünleşik finans teknolojisine sahip ve ekibin geçmiş başarılı projeleri ve Banxware’in geleceği ile ilgili planlarından çok etkilendik. Girişimin önündeki uzun yolculuğa bu aşamada katılma imkânı bulduğumuz için çok heyecanlıyız ve ekibe Banxware’i uluslararası pazarlarda büyütmeleri konusunda destek vermeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”
Serhat Aydoğdu, Yatırımcı, D4 Ventures

Banxware Almanya Fintech ekosisteminin bilinen yüzleri tarafından Eylül 2020’de kuruldu. Kurucu ekibin içerisinde white label buy-now-pay-later çözümleri sunan ve karlılık noktasına ulaşmış ödeme hizmet sağlayıcısı Ratepay’in kurucusu Miriam Wohlfarth ve PPRO, Deutsche Handelsbank, Orderbird, Stocard, Lieferando, Railsbank gibi bilinen şirketler dahil 20 yıllık ödeme ve bankacılık sektörü deneyimine sahip avukat Jens Roehrborn bulunuyor. Yine ekosistemde bilinen ve FinLeap Business Ünitesi Yöneticisi Fabian Heiß, önceden Ratepay’in CRO’su olarak görev yapan Nicolas Kipp ve Klarna’nın Mühendislik Ünitesi Yöneticisi Diogo Simoes de ekibin içerisinde yer alan diğer uzmanlar arasında.

Bütünleşik finans platformu Banxware, bu yatırımı bütünleşik finansal hizmetler kapsamını ve ekibini büyütüp genişletmek; yazılım, ürün, satış ve pazarlama alanlarında Avrupa’da büyümek için kullanmayı planlıyor. Geçen 12 ay içerisinde FinLeap bünyesindeki Penta, Takeaway.com (Lieferando) ve Prestashop gibi büyük platformlarla entegrasyonunu başarıyla tamamlayan Banxware’in 2022’nin ilk çeyreği hedefleri arasında Almanya’daki öncü ödeme hizmet sağlayıcılarından üçü ve başka platformlarla iş birliği kurarak büyük Avrupa pazarlarındaki payını büyütmek var. Bu yeni yatırım turu sonrası Banxware’in geleneksel kurumları Fintech şirketlerine dönüştürerek kredi pazarı payını genişletmesi söz konusu.

Uluslararası bütünleşik finans dikeyindeki rekabetin çoğaldığı şu dönemde, kadın girişimciler tarafından kurulan Fintech platformlarının giderek artan şekilde kadın yatırımcılar tarafından desteklendiği bu tür örneklerin tüm Fintech ekosistemi için kilometre taşı niteliğinde olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

“Pazarda çok büyük bir talep var ve her gün daha fazla sayıda platform piyasaya çıkıyor. Bu platformlar bizim sayemizde çok hızlı, online kredi süreçlerini tamamen entegre şekilde sunarak müşterilerinin büyümelerine destek oluyorlar. Süreçlerimizde geçmiş mali bilançolar yerine güncel satış verilerini kullandığımız için normalde likiditeye ulaşmakta zorluk çeken çok genç ve yeni şirketleri de destekleyebiliyoruz.”
Miriam Wohlfarth, Banxware Kurucusu

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.