Birleşik Krallık’ta teknoloji sektörü 2021’de rekor düzeyde yatırım çekti. İşte detaylar…

2021 yılı, Birleşik Krallık için risk sermayesi yatırımı, iş imkanı sayısı ve unicorn seviyesine ulaşan şirketlerin oranı açısından şimdiye kadarki en iyi yıl oldu.

İşte 2021 yılıyla ilgili bazı önemli detaylar:

 • 2021 yılında 26 milyar £ değerinde risk sermayesi yatırımı toplandı. Bu bir rekor.
 • Bir başka rekor daha: Tam 29 adet unicorn şirket ortaya çıktı. Bu şirketlerin üçte ikisi Londra dışında konumlanıyor.
 • Cambridge, teknoloji sektöründeki maaşlar, teknolojideki iş imkanları ve hızlıca büyüyen şirketler gibi metrikler açısından Birleşik Krallık’taki lider teknoloji şehri.

Birleşik Krallık’ta teknoloji sektörüne her zamankinden daha fazla para akarken (geçen yıl 11.5 milyar £, bu yıl 26 milyar £), tüm risk sermayesi yatırımlarının yaklaşık 9 milyar £ kadarı direkt olarak Londra dışındaki şirketlere ve startup’lara gitti.

2021 yılında Birleşik Krallık’taki startup’lar tarafından toplanan 26 milyar £, Almanya’da toplanan rakamın (13.5 milyar £) neredeyse iki katı seviyesindeyken, Fransız şirketlerinin ise (8.6 milyar £) üç katından fazlaydı.

Birleşik Krallık’taki teknoloji yatırımları, Avrupa’da teknoloji sektörüne yönelik toplam 76 milyar £’lik hacmin yaklaşık %35’ini oluşturdu.

Ayrıca, Glasgow’daki Interactive Investor, Bristol’deki Vertical Aerospace ve Hampton’daki Touchlight Genetics dahil olmak üzere, bu yıl oluşturulan 29 unicorn şirketten dokuzu Londra dışında bulunuyor.

Aşağıda ise Birleşik Krallık’taki şehirlerin risk sermayesi yatırımı, iş imkanı sayısı, ortalama maaş ve unicorn şirket sayıları baz alınarak yapılan “teknoloji kentleri” sıralamasını görüyorsunuz:

 1. Cambridge
 2. Manchester
 3. Oxford
 4. Edinburgh
 5. Bristol
 6. Leeds
 7. Birmingham
 8. Newcastle
 9. Cardiff
 10. Belfast

Birleşik Krallık’ta teknoloji sektörüne gelen bu yüksek yatırımlar, aynı zamanda şirketlerin daha fazla sayıda eğitimli çalışana ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, 2021’de verilen iş ilanı sayısında geçen seneye oranla yaklaşık %50’lik bir artış yaşandı. Açık pozisyon sayısı ise Kasım ayında 160.887 seviyelerini gördü.

Son olarak Bakan Chris Philp, konuyla alakalı şunları söylüyor: “Dünyadaki büyük sorunları çözmeye yardımcı olan yenilikçi İngiliz startup’ları ile birlikte 2021 yılı, Birleşik Krallık teknolojisi için rekor kıran bir yıl oldu… İnovasyon yanlısı politikaları ve bu politikalarla da işletmeleri desteklemeye devam ediyoruz ve insanların bu sektörde gelişmek için ihtiyaç duydukları becerileri edinmelerine yardımcı oluyoruz.”

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.