FinTech’in zengin veri ekosistemi, pazarda daha hızlı yankı bulan akıllı, sezgisel ve daha keskin çözümler oluşturmasını sağlayacak…

Pandeminin başlaması, FinTech endüstrisinin küresel finansal kapsayıcılık için çözümlerle ön plana çıkmasına imkan tanıdı. Teknolojideki ilerleme ile artan piyasa akışkanlığı ihtiyacı, FinTech teknolojilerine yapılan yatırımları katlanarak artırdı. FinTech endüstrisinin 2021 ile 2026 yılları arasında ~%24,56 (CAGR) oranında büyümesi bekleniyor.

2021 yılında düzenlenen 2. Küresel FinTech Festivalinde konuşan Hindistan Birlik Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal, ülkenin %87 ile dünyadaki en yüksek FinTech adaptasyon oranına sahip olduğunu belirtti. 2 bin 100’den fazla FinTech’e sahip Hindistan pazarının mevcut değeri 31 milyar dolar ve bunun 2025 yılına kadar 84 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Şimdi de dünya çapında bu kadar büyük bir benimsenme ile gittikçe büyüyen FinTech endüstrisinin önümüzdeki yılı şekillendirecek ve sektörün büyümesine yardımcı olacak trendlerine bakalım.

Blockchain, işletme kavramını yeniden inşa ediyor

Blockchain, şüphesiz bugün finans endüstrisi için en önemli yenilik haline geldi. Blockchain, finansal operasyonları ve süreçleri, güvenli ve yüksek verimli platformlarda oluşturulmuş çevik ve şeffaf prosedürlerden oluşan bir ekosisteme dönüştürdü.

Teknoloji, varlık transferleri, yatırımlar ve ödeme yöntemlerinde devrim yaratacak ve hataları ve verimsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Verilerin blok zinciri yardımıyla işlenmesi ve kullanılması, operasyonların ölçeğini daha da artıracaktır.

Servislerin kişiselleştirilmesi

Müşterilerin ihtiyaç ve istekleri hızla değişiyor. Martech Alliance tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bugün müşterilerin %66’sı şirketlerin kendilerine özgü ihtiyaç ve beklentilerini anlamalarını bekliyor.

FinTech ürünleri artık bir yenilikten çok bir zorunluluk olarak görülüyor. Ödemeler, sigorta, sağlık, sağlık sigortası, hatta krediler olsun, insanlar FinTech ürünlerine daha ciddiyetle bakıyorlar.
Yeni çağ müşterilerinin, özel ürün ve hizmetlerin sağlanmasında kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma ihtiyacı var.

KOBİ’ler FinTech’in büyüme alanlarından biri

KOBİ kredileri FinTech’in büyüme alanlarından biri. KOBİ kredileri iş sürekliliğini korur ve iş akışını hızlandırır. Ancak sektörün önündeki en büyük engel, ürüne ihtiyacı olan ancak karşılayamayan işletmeleri hedef alan yıkıcı fiyatlardır. FinTech sektöründe yenilikçi girişimler süregelen eşitsizlikleri giderebilirse, sektörün hızlı büyümesine tanık olacağız.

Küçükler için finansal okuryazarlık

Finansal okuryazarlık, toplumda temel yaşam becerisi olarak gelişir. Araştırmalar, finansal alışkanlıklarımızı 7 yaşına kadar oluşturduğumuzu, bu nedenle genç yaşta finansal okuryazarlık eğitimi almanın, çocukları yaşamlarında temel finansal kararlar alma konusunda güçlendireceğini ve başarılı finansal geleceğe sahip olma yeteneklerini artıracağını gösteriyor.

Yaşlanan nüfusun finansal planlama ihtiyacı

Dünya nüfusunun yaş ortalaması hızla artıyor… 2050 yılına kadar dünyanın birçok bölgesinde nüfusun en az dörtte biri 60 yaşın üzerinde olacak.

Yaşlılarımızın elinde bir tasarruf geliri var, ancak ihtiyaçları ve finansal hizmetlerle ilgili zorlukların karşılanması gerekiyor. Kişiler ne kadar uzun ömürlü olurlarsa, o kadar fazla finansal katılım ve planlamaya ihtiyaç duyarlar.

FinTech’in topladığı veri zenginliği, pazarda daha hızlı yankı bulan akıllı, sezgisel ve daha keskin çözümlerin temelini oluşturacaktır.

Tüm bu göstergeler, FinTech ekosistemi için parlak bir geleceğe işaret ediyor.

KaynakEntrepreneur