Ödeme doğrulama ve izleme çözümlerinde sağlayıcısı Outseer’in merakla beklenen yeni raporu yayınlandı…

Ödeme doğrulama ve izleme çözümlerinde sağlayıcısı Outseer, üç ayda bir yayınlanan Dolandırıcılık ve Ödemeler raporunun sonuncusunda marka suiistimallerinde global çapta bir artış olduğuna işaret etti. Raporun 2021 yılı 4. çeyrek bölümü, Outseer Global Veri Ağı aracılığıyla elde edilen ve şirket müşterileri adına tüketici işlemler doğrulanırken ve tehditler araştırılırken toplanan Temmuz-Eylül 2021 arasındaki içgörüleri kapsıyor.

Rapora göre, Marka Suistimali siber saldırılar içerisinde önemli bir yer kaplamaya devam etti ve 2021 yılının 3. çeyreğinde yüzde 274 büyüyerek Outseer Dolandırıcılıkla Mücadele Komuta Merkezi tarafından tespit edilen ve araştırılan tüm saldırıların %45’ini oluşturdu. Outseer şirketlere, marka web sitelerini, mobil uygulamaları ve sosyal medya profillerini taklit eden bu dolandırıcılıkları hızla tespit eden, araştıran ve ortadan kaldıran izleme hizmetleri kullanmalarını tavsiye ediyor.

Kartsız ödemelerin ciddi bir büyüme kaydettiği 2021’de, 3-D Secure işlem hacmi de her bölgede ölçeklendi. 2021’in ilk üç çeyreğinde, 3-D Secure işlemleri 2020’nin aynı dönemine kıyasla yaklaşık %50 arttı.

Aite-Novarica grubu tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, ankete katılan 756 işletmenin %69’u şu anda 3-D Secure’u ödeme doğrulama yöntemi olarak kullanıyor. 3-D Secure ayrıca “dolandırıcılık kayıplarını azaltmak” ve “yetkilendirme onay oranlarını artırmak” için de kullanılıyor.

Outseer CMO’su Armen Najarian, “Tüketici satın alma davranışının, dijital temelli deneyimlere evrildiği  pandemi sonrasında yeni ödeme modelleri ve işlem yöntemleri artmaya devam ediyor. Bu bağlamda ödeme sistemi dolandırıcılıklarında artış kimseyi şaşırtmamalı. Bu, özellikle ödeme doğrulama yöntemi olarak 3-D Secure’un henüz geniş çapta benimsenmediği ülkelerde çok daha yaygın. Bu rapor, her dijital işletmenin, markasını ve müşterilerini korumak için 3-D Secure gibi güçlü ve etkili dolandırıcılık önleme yöntemlerine öncelik vermesi gerektiğini doğruluyor” dedi.

4. Çeyrek Outseer Dolandırıcılık ve Ödemeler Raporu’ndaki diğer dikkate değer bilgiler şöyle:

Çeyrek boyunca 56.000’den fazla küresel siber saldırı gerçekleşirken, dijital bankacılık temelli ihlallerin %68’i mobil cihazlardan kaynaklandı. ABD, 2021’in üçüncü çeyreğinde kimlik avı saldırılarının en fazla olduğu ülke olmaya devam etti. Kimlik avı saldırılarının %6’sından sorumlu olan Hindistan ise bu sıralamada ikinci durumda. Rusya’da gerçekleşen saldırılar ise 2021’in ikinci çeyreğine göre %42 arttı. Yalnızca 2021’in ilk üç çeyreğinde Outseer, çevrimiçi mağazalardan ve dolandırıcılık iletişim kanallarından 12,9 milyondan fazla benzersiz güvenliği ihlal edilmiş kart ve kart önizlemesi kurtardı. Ortalama olarak, 2021’de günde 48.000’den fazla kart kurtarıldı.

KaynakThe Fintech Times