Brezilya, Kanada, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Rusya, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’yi kapsayan araştırmanın sonuçları…

Visa tarafından gerçekleştirilen ve 9 farklı ülkeden tüketiciler ve işletmeleri kapsayan ankete göre her 4 kişiden 1’i, önümüzdeki iki yıl içinde (%25) nakitsiz ödemeye geçmek istiyor. Ayrıca her 2 kişiden 1’i bunun önümüzdeki 10 yıl içinde olacağını (%53) ve %16’sı da zaten sadece dijital ödeme ile alışveriş gerçekleştirdiğini söylüyor.

Ankete göre, küçük işletmelerin %41’i önümüzdeki iki yıl içerisinde yalnızca dijital ödeme alacaklarını ifade ederken, daha büyük bir kısım da bunun ancak 10 yıl içerisinde gerçekleşebileceği görüşünde. Küçük işletmelerin %18’lik bölümü ise halihazırda nakit ile çalışmadıklarını belirtiyor.

Ankete katılan küçük işletmelerin yaklaşık %25’i kripto para kullanılarak yapılan ödemeleri kabul etmeyi planladıklarını söylerken, yaklaşık %75’lik bölüm bu yeni ödeme sistemlerinin işlerini büyütmek için temel gereklilik olduğunu düşünüyor.

Visa, anket ile alakalı yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Ankete katılan tüketicilerin %41’i, dijital ödeme kabul edilmediği için mağazalardan alışveriş yapmaktan vazgeçtiklerini kaydediyor. Genç kesim için bu oran çok daha da fazla. Z kuşağı bireylerinde söz konusu oran %59’ken, Y kuşağında %55 civarında.”

Visa tarafından düzenlenen ankete Brezilya, Kanada, Almanya, Hong Kong, İrlanda, Rusya, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den 2 bin 250 küçük işletme, ABD’den 1.000 yetişkin tüketici ve diğer sekiz ülkenin her birinden 500 yetişkin katıldı.