2040 yılına gelindiğinde nakit kullanımı, küresel ölçekte ‘nadir’ karşılaşılan bir yöntem halini alabilir. İşte detaylar…

Softtech’in “2022 Teknoloji Raporugeçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaşıldı. Trendleri esas alan ve sadece 2022 değil sonrasına dair öngörüler de sunan kapsamlı raporda yapay zeka, açık bankacılık, Web3 gibi konular dikkat çekti.

Teknoloji şirketi tarafından bu sene 5’incisi yayınlanan çalışma kapsamındaki ana başlıklardan biri de Finansal Teknolojiler oldu.
Dijital bankalar, dijital cüzdan, Blockchain, DeFi, NFT, DAO, yeni nesil yatırım konseptleri ve kripto paraların merkeze alındığı bölümde nakit kullanımına ilişkin çarpıcı bir öngörü vardı.
Softtech’in 2022 Teknoloji Raporu’na göre 2040 yılına gelindiğinde nakit kullanımı, küresel ölçekte ‘nadir’ karşılaşılan bir yöntem halini alacak. Dijitalleşmenin uç noktalarına tanıklık edilmesinin beklendiği 2040’lı yıllarda kağıt paralar, bir tür niş koleksiyon objesi halini alır mı bilinmez ama dönüşümün güçlü etkilerinin hissedilmesi sürpriz olmaz.

Öte yandan raporda Blockchain sistemlerinin de çeşitli yönleri ile ele alındığı görülüyor. Bu noktada geliştirilecek sistemlerin bankacılıkta öne çıkacağı ve sanal ekonominin yeni başlıklar içeren çok daha kapsamlı bir konu halini alacağı kaydediliyor.

Verisel yönüyle de ilgi uyandıran raporda son dönemin trend konuları NFT’ler, DAO ve DeFi alt başlıkları altında çeşitli detaylar sunuluyor.

Softtech tarafından hazırlanan 2022 Teknoloji Raporu’na www.softtech.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Okuma Önerisi: Kriptonun Vahşi Batısı DeFİ, regülatörlerin listesinde başı çekiyor

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.