Flutterwave, aldığı son yatırımla 3 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Afrika’nın en önemli startup’ına dönüşmesini sağlayan 250 milyon dolarlık D serisi yatırım turunun ardından Flutterwave, 3 milyar dolarlık yeni değerlemesi ile bir FinTech’in coğrafi şartlardan bağımsız olarak neler başarabileceğinin en yeni kanıtı adeta.

ABD-San Francisco ve Nijerya-Lagos merkezli Flutterwave, geçtiğimiz yılın Mart ayında Tiger Global ve Avenir’den 170 milyon dolar yatırım almış, Ekim ayında bir başka fonlama ile değerlemesini 2 milyar dolar seviyesine taşımıştı. Bir önceki sene (2020’de) toplamda 55 milyon dolar yatırım toplayan Flutterwave, başarılı geçen 2021’nin ardından bu yılın erken bir tarihinde aldığı 250 milyon dolarlık son yatırımla birlikte 3 milyar dolar değerlemeye ulaşmayı başardı…

Sıradaki hedefi ne?

CEO ve kurucusu Olugbenga “GB” Agboola (üstte) tarafından yönetilen Flutterwave’in en bilinen ürünü bir API yani uygulama programlama arayüzü. Söz konusu API aracılığıyla Afrika’da küçük ve büyük ölçekli işletmelerin sınır ötesi ödemeleri çok daha kolay hale geliyor. Diğer yandan Afrika dışındaki müşterilerinin kıtadaki faaliyetlerini genişletmesine katkı sağlayan Flutterwave’in bu kapsamdaki müşterileri arasında Booking.com, Flywire ve Uber gibi global şirketler yer alıyor.

Geçtiğimiz yılı toplamda 16 milyar doların üzerinde toplam tutara sahip 200 milyon adet işlemle kapattığı kaydedilen başarılı FinTech, 34 ülkeye ulaşan geniş bir ağa sahip. Dünya genelinde 900 bin işletmenin Flutterwave kullandığı bilgisi de aktarılan yeni detaylar arasında.

Afrika’da Sahra altı bölgesinde hizmet sunduktan sonra kuzeye, Mısır ve Fas’a doğru genişleyen 6 yaşındaki Flutterwave’in sonraki hedeflerinin Orta Doğu ve Latin Amerika ülkeleri olduğu belirtiliyor.

KaynakTechCrunch