Türkiye’nin öncü FinTech girişim kurucusu Insha Ventures’ın hayata geçirdiği NakitBasit market, mağaza ve ödeme noktalarını ATM’ye dönüştürürken; cep telefonundaki uygulama içerisinden alınan QR kod ya da barkod ile nakit çekebilmeyi mümkün kılıyor.  

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen Insha Ventures’ın yeni FinTech markası NakitBasit; zincir marketlerden perakende mağazalarına, fatura ödeme merkezlerinden para transfer merkezlerine çok sayıda noktayı adeta ATM’ye dönüştürüyor. NakitBasit, cep telefonundaki uygulama içerisinden alınan QR kod ya da barkod ile nakit çekebilmeyi mümkün kılıyor. Kullanıcıların banka hesaplarında bulunan parayı nakit olarak çekebilmelerine imkân sağlayan NakitBasit, bankalar gibi geniş ATM ağlarına sahip olmayan dijital cüzdan müşterilerine de para çekebilme imkânı sağlayabilecek.

Peki Türkiye’de ilk olan bu uygulamaya neden ihtiyaç duyuldu? Bu uygulamanın sektöre katkısı nedir? Gelecek dönemdeki hedefler nedir? Bu soruları ve daha fazlasını NakitBasit Satış ve Büyüme Kıdemli Yöneticisi Kutluhan Şabik ile ele aldık.

FinTech İstanbul: NakitBasit nedir? Neden böyle bir uygulama geliştirdiniz?

Kutluhan Şabik: NakitBasit; Türkiye’de bir ilk olarak, nakit paraya ihtiyaç duyduğunuz durumlarda ATM aramaya gerek kalmadan, zincir marketlerden, perakende satış noktalarından, fatura ödeme veya para transfer merkezlerinden cep telefonunuz aracılığıyla hesabınızda bulunan parayı çekebilmenize imkân sağlayan bir mobil uygulama.

NakitBasit ile kullanıcıların nakde ulaşmasını kolaylaştırdığımız dijital bir uygulama geliştirmek için yola çıktık. Daha önce geleneksel yöntemlerle ya banka şubesinden ya da ATM’lerden merkezi lokasyonlarda bulunan noktalar vasıtasıyla nakde ulaşılabiliyordu. NakitBasit ile artık banka hesabınızdaki paranızı güvenli bir şekilde eviniz veya o an bulunduğunuz konumdaki en yakın para çekme noktası olan marketten veya belirli ödeme noktaları üzerinden nakde ulaşabileceksiniz.

FTİ: NakitBasit uygulaması nasıl çalışır?

K.Ş: NakitBasit uygulamasını App Store / Google Play’den indiren kullanıcılar, üye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en yakın NakitBasit noktasını harita üzerinden veya bulunduğu konuma en yakın yerler arasından seçebiliyor. İşlem yapmak istediği bankayı seçiyor, mobil bankacılık bilgileriyle TL hesaplarına erişim sağlıyor, işlem yapmak istediği tutarı seçiyor, uygulama üzerinden verilen işlem barkodunu kasa görevlisine göstererek çekmek istediği tutarı teslim alıyor.

FTİ: Hangi noktalardan nakit çekilebiliyor? Şu an kaç noktada varsınız?

K.Ş: NakitBasit uygulaması ile şu anda Türkiye genelinde 72 ilde ve yaklaşık 1.200 noktadan nakit çekimi mümkün. ATM’lere bir alternatif olarak geliştirdiğimiz NakitBasit ile ilk etapta kullanıcılar, entegrasyonları tamamlanan Çağrı Market, Biçen Market, Föy Fatura, PayPorter, BPN, Elekse ve Fatura Vizyon şubelerinden Albaraka Türk’te bulunan mobil bankacılık hesaplarından para çekme işlemi gerçekleştirebilecek. Bunların yanı sıra hali hazırda Param, EnPOS, EPGİS, Birleşik Ödeme ve POS AŞ’nin de dahil olduğu iş ortaklarımızın sayısını ilerleyen süreçte artıracağız. NakitBasit para yatırma, fatura ödeme, yurt içi & yurt dışı para transferi gibi pek çok bankacılık hizmetini de kapsayacak.

FTİ: Bu uygulamanın bankalara, sektöre ve bireylere sağlayacağı avantajlar neler?

K.Ş: Bankacılık sektöründeki dijitalleşmenin etkisiyle nakit kullanımı her ne kadar zaman içinde gerileme eğiliminde olsa da nakde hızlı erişim ihtiyacı devam ediyor. Türkiye’de ATM sayıları son yıllarda ortalama yüzde 1-3 oranında gerilerken, ortak ATM’lerden para çekme tutarının ise arttığını görüyoruz. Ayrıca 2018 yılı Ocak ayında yüzde 3,3 olan ortak ATM kullanım oranının 2020 yılı Ocak ayında yüzde 12,3’e yükseldiğini gözlemliyoruz. Bunlara ek olarak 1 ATM’nin toplam maliyeti 10 yıllık yaşam döngüsü süresince ortalama 65 bin dolar olarak gerçekleşiyor. NakitBasit ile bizler verimi düşük, yatırım maliyeti yüksek, operasyonel gideri fazla olan ATM’lere birer alternatif oluşturuyoruz. Ortak ATM’lerde komisyon ücretleri çekilen tutara göre ortalama 1,64 TL ile 7,07 TL arasında değişirken, NakitBasit’te yapılan işlemlerde tutardan bağımsız sabit 3 TL komisyon ücreti bulunuyor. Kullanıcı, uygulama içerisinde giriş yaptığı banka hesabından en az 50 TL en çok ise 500 TL arasında belirtilen farklı tutarlar üzerinden para çekimi yapabiliyor.

Uygulama, bireylerin hayatını kolaylaştırmanın yanında hem bankalar hem de iş ortakları için avantajlı bir model. Bankalar tek bir entegrasyonla ATM sayılarını artırabilirken, müşterilerinin nakit ihtiyacını anında karşılayabiliyor ve ATM yatırım ve operasyonel maliyetlerinden de tasarruf sağlıyor. İş ortaklarımıza ise yeni müşteri kazanımının yanında nakit yönetim kolaylığı ve komisyon geliri paylaşımıyla kazançlı bir model sunuyoruz. Bunlara ek olarak yıl sonunda açıklanan Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Yönetmeliği’ndeki mevzuata uygun olarak ülkemizde yeni faaliyete geçecek dijital bankaların da fiziksel ATM ihtiyaçlarını karşılamayı umuyoruz. Yakın gelecekte NakitBasit ile kullanıcılar dijital cüzdanlardan da para çekilebilecek.

FTİ: Peki e-cüzdan ve e-para entagrasyonuyla nasıl bir fayda yaratmayı hedefliyorsunuz?

K.Ş: Ödeme alışkanlarımızın değişmesiyle birlikte, e-cüzdan uygulamalarının kullanımı giderek yaygınlaştı. Hali hazırda dijital cüzdanlarda sadece harcama ve para transferi yapabilme özelliği bulunuyor. E-para ve e-cüzdan uygulamalarının NakitBasit’e entegrasyonu ile kullanıcılar bakiyelerindeki paraları kolaylıkla nakde çevirebilecek. Bu uygulamamız sayesinde dijital cüzdan kullanımlarının daha da artacağını düşünüyoruz.

FTİ: Yıl sonuna kadar kaç noktada olmayı hedefliyorsunuz?

K.Ş: NakitBasit’te ana hedefimiz yıl sonuna kadar ATM gibi hizmet verecek 10.000 noktayı aşmak. Türkiye’nin en geniş ATM ağına sahip olan bankasının toplamda yaklaşık 7.300 ATM’si olduğu düşünüldüğünde, NakitBasit ürünümüzün henüz 1. yılını tamamlamadan bu rakamlara ulaşabiliyor olması potansiyelini ortaya koyuyor. FinTech ekosisteminin lider kurucularından biri olarak ekosistemin gelişimine öncülük etmeyi ve önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni projelerle hem ekosistemi desteklemeyi hem de bireylerin ve startup’ların hayatını kolaylaştırmayı sürdüreceğiz.

FTİ: Teşekkür ederiz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.