Avrupa’da kısa adı BNPL olan Buy Now Pay Later (şimdi al, sonra öde) trendinin öncülerinden Fransız FinTech Alma, 130 milyon dolar yatırım aldı.

Alma, C serisi turunda 130 milyon dolar (yaklaşık 115 milyon euro) yatırım aldı. Fransız FinTech’e Tencent, GR Capital ve Roosh Ventures’in ilk defa yatırımda bulunduğu; Cathay Innovation, Eurazeo, Bpifrance, Seaya Ventures ve Picus Capital’in bir kez daha yatırım yaptığı kaydedildi. Alma’nın kuruluşundan itibaren aldığı yatırımların toplamı ise 211 milyon dolara ulaştı

6 bini aşkın işletmeye yüksek fiyatlı ürünler odağında çözümler sunan Alma, 2-3-4 taksitle ödeme alınabilmesine imkan tanıyor. Ayrıca 10 ve 12 aylık planlar da sunuluyor. Son olarak başarılı FinTech’in, ürün satın alıp 15 veya 30 gün sonra ödemeyi esas alan başka bir seçeneği daha bulunuyor.

Dipnot: Bunların hepsi Türkiye için kredi kartları ile birlikte uzun yıllardır tanıdık gelebilir, ancak enflasyon kavramının yüksek oranlarda yeni yeni görülmeye başlandığı Avrupa’da ‘tüketicilere sağlanan yeni seçenekler’ durumunda.

Genel itibarıyla Alma, tüketici elektroniği ve mobilya gibi nispeten yüksek profilli satın alımlarda yoğun ilgi ile karşılanan ‘şimdi al sonra öde’ seçenekleri ile dikkat çekiyor.

İşletme dostu bir dizi özelliğe de sahip olan FinTech’in adını, ilerleyen dönemde de sıklıkla duyacağız gibi görünüyor…
Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

KaynakTechCrunch