blockchain

Dünyanın farklı kentlerinde başlatılan Blockchain bazlı projelerin etkisi tüm finans piyasalarına etki ediyor…

Dünyanın en büyük stablecoin’i Tether (USDt) ile Blockchain destekli platformunu desteklemesiyle bilinen teknoloji şirketi Tether Operations Limited, Avrupa ölçeğinde Blockchain’in benimsenmesi için İsviçre’de bir mükemmellik merkezi kurulduğunu duyurdu.

Tether ve İsviçre’nin Lugano şehri, Blockchain yeteneklerini ölçeklendirmek ve şehrin Avrupa’da Blockchain benimsenmesi doğrultusunda bir merkez haline dönüşmesini sağlamak amacıyla birlikte çalışacaklar.

Tether ve Lugano

Tether ve Lugano arasındaki bu iş birliği, Blockchain teknolojilerinin gerçek dünyadaki kullanım kolaylığını şehir sakinlerine göstermeyi amaçlıyor. Bu proje; bugüne dek olanların aksine ana hedef kitleye şehir sakinlerini koyarken, kolay uygulamalar sunmaya odaklanıyor.

Lugano, kentsel ölçekte deney ve prototipleme yoluyla inovasyonun yanı sıra, dijital alanlarda projeler uygulayan Lugano Living Lab de dahil olmak üzere birçok yenilikçi girişime ev sahipliği yapıyor. Lugano’nun ekosistemi, Tether’in mevcut blockchain uygulamalarının çoğunun ötesine geçmesine ve ilk tam ölçekli kentsel kolay kullanım fonksiyonu için elverişli bir ortam sağlıyor.

Bu kapsamda, Lugano’daki uygulama, altyapı maliyetlerini azaltan ve küresel piyasalara erişilebilirliği artıran özel kullanım durumlarına sahip yerelleştirilmiş hizmetler aracılığıyla kullanıma açılacak.

blockchain ve fintech

Geleceğin Ölçeklenebilirliği

İki güzel göl arasındaki doğayla iç içe Lugano yakın gelecekte, vatandaşların ve şirketlerin yıllık vergilerini, mal ve hizmetlerini kripto para biriminde tam olarak ödemelerinin sağlanabilirliğini ölçeklendirmeyi hedefliyor. Bu tip ödemeler için kabul edilecek olan Bitcoin, Tether ve CHF tabanlı stablecoinler için resmi onaylar alındı. Bu sayede fonlar farklı servis sağlayıcılar aracılığıyla yerel FIAT para birimine çevrilebilecek. Bu süreç sonlandığında, Lugano dünyada kripto para birimi ödeme ekonomisi uygulayan ilk merkez olacak.

Lugano, yerel işletmelerin bu uygulamayı destekleyecek teknolojik altyapıya sahip olduğunu test etme amacıyla mevcut ödeme hizmetlerinin izin verilen stablecoin’lere entegre edilmesini hızlandırmak için Tether ve diğer servis sağlayıcılarla çalışmaya başlayacak.

Lightning Network, güvenlik ve gizlilikten ödün vermeden blockchain ile ilişkili ölçeklenebilirlik engellerini bertaraf eden, yüksek ölçeklenebilir nitelikte bir ödeme sistemi haline gelmesiyle, Lugano’nun hizmetlere entegre edeceği çözümlerden biri olacak.

Lugano ve Tether’in Anlaşma Kapsamı

Lugano ve Tether, merkezi konumdaki uzman barındırma şirketleri ve girişimleri de dahil olmak üzere çeşitli girişimlerle stratejik bir iş birliği başlatan, kuruluşlarını ve günlük operasyonlarını kolaylaştırmayı amaçlayan blockchain ile ilgili her şey için katalizör görevi görecek bir mutabakat imzaladılar. Bu kapsamda, Lugano, kripto topluluğunun büyüyebileceği ve gelişebileceği bir ev olmayı hedefliyor.

Tether liderliğindeki kripto endüstrisinden bazı şirketler, bölgedeki blockchain hizmetlerini oluşturmaya odaklanan blockchain tabanlı girişimlerin finanse edilmesini sağlamak için milyonlarca dolarlık bir fon oluşturacak. Buna ek olarak Tether, yerel üniversiteler ve araştırma enstitüleri ile iş birliği yaparak yeni nesillerin eğitimine odaklanan Lugano’nun uzmanlık, bilgi ve desteğine katkıda bulunacak (yakın gelecekte 500 eğitim bursu sağlanacak).

Girişim aynı zamanda çevreci finansmanın bir işareti olarak da hizmet verecek. Ortak çaba, bitcoin madenciliğine güç sağlamak doğrultusunda doğal kaynakları ve çevre dostu alternatifleri kullanmaya odaklanacak, bitcoin’in yenilenebilir enerji gelişiminde güçlü bir hızlandırıcı olarak hareket etmesine ivme verecek. Bu durum, Bitcoin’e yatırım yapan bir şehrin, yerel altyapının büyümesine yeniden yatırım yapmak için madencilik gelirlerini nasıl kullanabileceğinin bir örneği olacak.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, “Lugano, yenilikçi ve gelecek odaklı düşünen insanlarla dolu canlı bir şehir” şeklinde konuştu. Ardonio, sözlerini “Dünyanın en büyük stablecoini olarak, her büyüklükteki işletmenin, daha sürdürülebilir, şeffaf ve güvenilir finansal ve günlük hizmetler sunduğu, yerel vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek için blockchain platformlarından yararlanabilecekleri bir gelecek öngörüyoruz. Lugano’nun global platformda bir model olmasını diliyoruz.” şeklinde devam ettirdi.

Yaklaşan Etkinliler

Ekim 2022’de gerçekleşecek olan Bitcoin Dünya Forumu Lugano, iletişim ve finans özgürlüğüyle ilgili panellere ev sahipliği yapacak. Tether, dijital finans dünyasının önde gelen fikir liderlerini, sektör yaratıcılarını iş birliği ve network kurmaları amacıyla bir araya getirecek.