E-ticarette hem tüketim hem işletme tarafında yaşanan bu gelişmeler online ödemeler pazarında yeni ihtiyaçları karşılayacak, yenilikçi ve esnek çözümlerin hayata geçmesine neden oldu.

E-ticaret son 2 yıldır tarihinin en hızlı büyümesini yaşıyor. Pandemi etkisinin en yoğun hissedildiği 2020 yılında online alışveriş harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 85 büyürken 2021 yılında bu büyüme yüzde 60 oldu. Yılı 400 milyar TL’lik işlem hacmiyle kapatan sektörün 2022 hedefi ise yüzde 40 büyüme ile 560 milyar TL’ye ulaşmak.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre e-ticarette bu büyümeyi getiren tüm sektörlerin e-ticarette kaydettiği performans oldu. Bakanlık verilerine göre e-ticarette giyim, ayakkabı ve aksesuarda yüzde 39, elektronik eşyada yüzde 56, yeme-içmede yüzde 62, mobilya ve dekorasyonda yüzde 104, gıda-süpermarket harcamalarında yüzde 279’luk artış kaydedildi.

E-ticaret yapan şirket sayısı 6 kat arttı
Bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nde gerçekleştirilen e-ticaret harcamaları da geçtiğimiz yılın üstüne çıktı. Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği, 1-14 Şubat’ta e-ticaret alışverişi sepet sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,7 arttığını açıkladı.

E-ticarette yaşanan bu canlanma bu alanda faaliyet gösteren şirket sayısını da artırıyor. Elektronik Ticaret Derneği rakamlarıyla e-ticaret yapan işletme sayısı 6 kat artış gösterdi. Pandemi öncesinde 50 bin civarında e-ticaret yapan işletme varken bugün bu sayı 320 bine ulaştı. Bu süreçte daha önce online alışverişte kullanılmayan 5 milyon kredi kartı da online alışverişte kullanılmaya başlandı.

Yeni nesil ihtiyaçlara yanıt veriyor
E-ticarete hem tüketim hem işletme tarafında yaşanan bu gelişmeler online ödemeler pazarında yeni ihtiyaçları karşılayacak, yenilikçi ve esnek çözümlerin hayata geçmesine neden oldu. Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet de tüm kartlar ile ödeme alınmasını sağlayan Paynet sanal POS, Paynet API ve Paylink çözümleriyle hızla büyüyen e-ticaret pazarında işletmelerin ve tüketicilerin yeni nesil ihtiyaçlarına yanıt veriyor.