Küresel ölçekteki ilk dijital bankalardan Atom Bank, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Atom Bank, yalnızca mobil cihazlar için hayata geçirilen bir banka olarak Birleşik Krallık’ta dijital bankacılık adına bir ilk. Metro Bank’ın kurucu ortağı Anthony Thomson ve First Direct’in önceki CEO’su Mark Mullen (aşağıda) tarafından 2013’te kuruldu. Mullen, günümüzde Atom Bank’ın CEO’su durumunda.

Şirketin merkezi Durham, Kuzey Doğu İngiltere’de yer alıyor…

Atom Bank genel merkezi.

İngiltere’nin en büyük dijital bankalarından Atom Bank, aldığı önemli yatırımlarla yıllar içerisinde ciddi bir ölçeğe ulaştı. Hiç şube kurmadan açılan “tamamen dijital banka”, dijital mortgage adı verilen konut kredisi vermeye de başladı…

Sunduğu hizmetler neler?

Başarılı FinTech, müşterilerinin birikimlerini değerlendirmeye yönelik alternatifler, iş kredisi ve konut kredisi gibi alanlarda hizmetler veriyor.
Müşterilerine açık bankacılık çözümleri de sunan Atom, hizmetlerinin müşteriye ulaştırılmasını biyometrik güvenlik, gerçek zamanlı kimlik saptama ve doğrulama gibi birçok yenilikçi özelliği bünyesinde barındıran iOS/Android mobil uygulaması aracılığıyla sağlıyor…

Atom Bank CEO’su Mark Mullen

Müşteri profili

Dijital bankanın müşteri profili, tüm tasarruf sahipleri kendisine “genç” diyebilecek yaşta insanlar değil, ancak uygulama temelli bir bankayı seçmelerine engel olmayan kişiler olarak tanımlamak mümkün.

Atom Bank’ın iki ana müşteri grubu vardır: Tasarruf sahibi bireyler ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler).

Başlangıçta Atom, “yalnızca davetiye” üzerinde çalışıyordu. Atom bugün kapılarını mevduat sahibi olan veya kredi talep eden İngiltere’deki tüm bireylere ve KOBİ’lere açtı.

Atom Bank’ın büyüme yolculuğundan enler

 • Haziran 2015’te bankacılık lisansı alan Atom Bank, Kasım 2015’te piyasaya sürülmeden önce İspanyol bankası BBVA Atom‘dan önemli bir yatırım aldı.
 • Nisan 2016’da halka açılan banka, Ocak 2017’de tasarruf ürün yelpazesine üç yıllık ve beş yıllık tasarruf hesaplarıyla iki yeni ürün ekledi.
 • 2017’de Atom Bank, LinkedIn tarafından Birleşik Krallık’ın en iyi 25 girişiminden biri olarak seçildi ve Deliveroo, Uber ve Airbnb gibi şirketlerle birlikte 14. sırada yer aldı.
 • Banka 2017’de BBVA’dan 102 milyon dolar yatırım aldı ve değerlemesini 320 milyon dolara yükseltti.
 • Mart 2018’de Atom Bank, Faster Payments Scheme’e doğrudan dahil olarak katıldıklarını ve perakende mevduat defterindeki tüm trafiği gerçek zamanlı ödeme planına taşıdıklarını duyurdu. Bu, müşterilerinin anında, güvenli ve basit bir yöntemle para göndermelerini veya almalarını sağladı.
 • 2019’da banka iş analisti Beauhurst’un İngiltere’deki en iyi 50 fintech girişimi listesinde ikinci sırada yer aldı.
 • Atom Bank; Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) ve Toscafund Asset Management ile birlikte 11 yatırımcı tarafından finanse ediliyor.

 • 2018 Faaliyet Raporuna göre, Atom Bank’ın çalışan sayısı 310.
 • Müşteri hesapları tutarı yaklaşık 1,4 milyar pound iken, banka küçük işletmelere ve konut almak isteyenlere 1,2 milyar pound kredi verdi.
 • 2018 yılında Atom Bank 514 milyon dolar finansman toplayarak 1,25 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve bir unicorn şirketi haline geldi.
 • 2019 yılında BBVA bu kez 50 milyon sterlinlik bir yatırımda bulundu.
 • Son yatırımını geçtiğimiz Şubat ayında 75 milyon sterlin ile aldı. Yatırımcıları bir kez daha BBVA, Toscafund ve Infinity oldu.
 • Kasım 2021 itibarıyla bankanın 430 çalışanı bulunuyor.

 • Atom Bank 2021 sonunda pandemi nedeniyle bu 430 çalışanı için maaşlarını azaltmadan mesai süresini haftada 4 güne indirdiğini açıklayarak dikkatleri üzerine çekmişti.
 • Atom Bank’ın yönetim kurulunda bir Türk’ün de bulunduğunu belirtmemizde fayda var. Garanti Bankası’nın eski Genel Müdürü Ergun Özen, Atom Bank’in yönetim kurulunda görev alıyor.
> Daha fazla “İlham Veren Fintech” için buraya tıklayabilir/dokunabilirsiniz.
İlham Veren Fintech’ler için takipte kalınız…