2021’de B2B pazarına da giren Stilt, 14 milyon yatırım aldı. İşte detaylar…

Göçmenler ve yetersiz hizmet alan kimselere ağırlıklı olarak düşük faizli kredi formunda finansal çözümler sunan Stilt, 14 milyon dolar yatırım aldı. Seri A yatırım turu, Link Ventures liderliğinde gerçekleşti. Diğer yandan Priyank Singh ve Rohit Mittal tarafından kurulan 7 yaşındaki FinTech, kullanıcılarına kredi sağlanması amacıyla 100 milyon dolarlık borç finansmanı alındığını duyurdu.

Göçmenlere kredi sağlamak ilk bakışta son derece riskli bir iş modeli gibi görünse de Stilt’in bu noktada yeterli veri bulunmayan kimselerin kredi notlarını tahmin etme esaslı açık veri kaynakları kullandığı belirtiliyor. FinTech’in 2021’de gelirlerini bir önceki yıla göre 4 kat artırdığı ifade edilirken bu atılımın arkasında Onbo adını verdiklerini yeni B2B ürününün bulunduğu ifade ediliyor.

Onbo, işletmelerin bankalara gereksinim duymadan bir kredi ürünü oluşturarak sunmalarına imkan tanıyor. Bir tür kredi -sağlama- platformu da denilebilen Onbo, Stilt CEO’su Rohit Mittal’e göre şirkete daha büyük bir gelir kaynağı sağladı.

İsmini bir kuş türünden (Kıyı Koşarı) alan Stilt B2B pazarının, ilk ürünleri olan göçmenlere kredi sunmayı temel alan pazara kıyasla 100 kat büyük olduğunun altını çiziyor. Bu kapsamda iş modelini de önemli ölçüde dönüştüren girişimin 2015-2020 yılları arasındaki yatay büyümesinin 2021 itibarıyla başlayan Onbo ürünü ile birlikte sıra dışı şekilde gelişebileceği tahmin ediliyor.