Sektörün deneyimli ismi Murat Güleç, Merve Kot ile birlikte Web3.0 odağında 7 sayfadan oluşan bir sunum hazırlayıp paylaştı. İşte detaylar…

Sektörün deneyimli ismi Murat Güleç, LinkedIn hesabı üzerinden Web3.0 odağında bir yazı ve sunum paylaştı. “Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesi, tüm sektörler gibi finans sektörünün iş yapış şekillerini ve stratejilerini de değiştirmekte ve dönüştürmektedir,” diyen Güleç, şöyle devam etti:

“Metaverse, DeFi, NFT, Blokzincir, Kriptopara, akıllı sözleşmeler gibi kavramları son 6 ayda çok sık duyar olduk, ancak bu kavramların tam olarak hayatımıza girebilmesi Web3.0 çağının başlaması ile olacaktır.

İnternet başlangıçta sadece içeriklere ulaşmak için kullandığımız elektronik bir ansiklopedi gibiydi, sonrasında Web 2.0 gelişimi ile sadece içerik tüketmek değil, üretmek de mümkün hale geldi. Mobil uygulamaların artması, internet erişiminin ve hızının tüm dünyada gelişmesi ise şu an ki dünya devi firmaların (2. slayt) oluşmasına olanak sağladı.

Sunucuların merkezde olduğu bu yapı ile her şeyin ücretsiz olarak erişilebildiği, paylaşılabildiği Web 2.0 döneminde, sosyal medya devleri içerik tüketicileri ve üreticilerinden elde ettikleri veriler ile büyük miktarlarda gelir elde etmekte, bununla beraber bu verileri sansürleme, değiştirme, silme, paylaşma gibi işlemleri de yapabilmekteler.

Güncel durumda veri kontrolü ve veri sahipliği konularında yaşanan sıkıntılar, sunuculara bağlı uygulamalardan dolayı merkeziyetçi yapılar eleştirilmektedir. Bu durumlara ek olarak blokzincir, makine öğrenmesi, yapay zeka (AI), artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) gibi gelişen teknolojilerle bir sonraki internet devrimi Web 3.0, tüm sektörlerin ana gündemine girmiştir.

Merkezi olmayan; verilerin şeffaf, değiştirilemez, silinemez; ödemelerin engellenemez, sistemin ise binlerce bilgisayardan oluşmasından dolayı çökemez olduğu, daha güvenilir, makine zekasına dayalı bir yapı olacak olan Web 3.0, bildiğimiz ve yaşadığımız dünyayı tamamen değiştirecektir.

Web 3.0’ın finans sektörü tarafından benimsenmesi, bununla beraber öncü olarak bankaların ve sektördeki diğer önemli oyuncuların da gelecekteki iş modellerini Web 3.0 stratejisi ile oluşturması bence bir zorunluluk halini almıştır…”

İlgili sunumu buraya tıklayarak/dokunarak inceleyebilirsiniz.

2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.