Araç kiralama firmaları yüzde 60 operasyon verimliliğe ek olarak satışlarında da yüzde 25’e varan artışlar gözlüyor.

Müşteri finansal sorgulamasını basitleştiren Fanaliz’i kullanan günlük araç kiralama firmaları yüzde 60’a varan operasyonel verimlilik artışının yanı sıra satış hacimlerinde de yüzde 25’e yakın artış sağlıyor. Özellikle araç fiyatlarının yüksek olması tüketiciyi de sahip olmak yerine ihtiyacı olduğunda kiralama yapmaya itiyor.

Araç kiralama sektöründe 2018 yılından beri operasyonel araç kiralama tarafında daralma görüldüğünü belirten Fanaliz Genel Müdürü Atakan Yücel, günlük araç kiralama sektörünün ise tam tersine hareketlendiğini ve sektöre giren yeni oyuncular ile birlikte büyüme kaydedildiğini söylüyor.

Günlük araç kiralama işlemi sırasında müşterilerin finansal sağlıklarını sorgulamanın önemine de vurgu yapan Yücel, piyasadaki diğer oyuncuların sorgu süreçlerinin karmaşık olması ve zaman alması dolayısıyla firmaların %15-20 düzeyinde müşteri kaybettiklerini gözlemlediklerini belirtiyor.

Fanaliz olarak bu süreci basitleştirme amacıyla bir çözüm geliştirdiklerini söyleyen Yücel, “Bu sayede gerek standart arayüzler gerekse araç kiralama firmalarının sistemlerine entegre edilebilen API teknikleri ile finansal sorgulama süreçlerini hem basitleştiriyor hem de birkaç saniyede tamamlanmasını sağlayarak araç kiralamak isteyen müşterileri bekletmeden işlemin tamamlanmasına yardımcı oluyoruz” dedi.