Kitle fonlama platformu Fongogo, paya dayalı kitle fonlama platformunu hayata geçirdiğini duyurdu.

İhtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracılık eden Türkiye’nin öncü kitle fonlama platformu Fongogo, girişim ve yatırım ekosistemine bütüncül bir finansman modeli sunma hedefiyle SPK’dan aldığı paya dayalı kitle fonlama lisansıyla yeni platformunu hayata geçirdi. Bugüne kadar ödül ve bağış tarafında kültür sanattan teknolojiye ve çevreci oluşumlara kadar sayısız projenin finansmanına aracılık eden Fongogo, paya dayalı kitle fonlama platformu üzerinden bu yılın sonuna kadar 50 girişimin 50 milyon TL, 3 yıl içindeyse 400 girişimin 1 milyar TL’nin üzerinde fonlanmasına aracılık etmeyi hedefliyor. 

“İlk kampanyamız Tamamliyo, 16 Mart’ta fon toplamaya başladı”

Girişim ve yatırım ekosisteminde girişimlerin kitlelere sağladığı faydalara odaklandıklarını vurgulayan Fongogo Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çebi, şöyle konuştu: “Bizim için fonlamaya çıkan kampanyaların başarısı kadar bu şirketlerin sürdürülebilirliği de çok önemli. Bu nedenle yatırım öncesi ve sonrası olmak üzere girişimlerin ihtiyacı olan destekleri çözüm ortaklarımızla sunmak istiyoruz. Bu sayede verimli strateji ve yapılarla ilerleyip doğru büyümelerine vesile olmak istiyoruz. Örneğin; başarılı fonlama gerçekleştiren bir şirketin yurtdışına açılımını sağlamak adına çözüm ortaklarımızla bir araya getirip pazara giriş stratejisi oluşturmalarını sağlayabiliyoruz. Öte yandan Fongogo olarak paya dayalı kitle fonlama platformumuz üzerinden yatırımcılardan aldığımız hizmet bedelinin belli bir miktarını girişimcilere yatıracağız. İlk kampanyamız görüntü işleme teknolojisi ile sağlık sigortası karşılaştıran girişim Tamamliyo; 16 Mart’ta fon toplamaya başladı. Akabinde her hafta yeni kampanyalarla girişimlere can suyu olmayı sürdüreceğiz.”

Fongogo olarak 2022 yılı içinde yeni platform üzerinden 50 girişimin 50 milyon TL fonlanmasına aracılık etmeyi hedeflediklerini belirten Ali Çebi, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni nesil bir fonlama platformu olan paya dayalı kitle fonlama platformumuz üzerinden 3 yıl içinde de pay ve borç tarafında 400 şirketin finansmana erişimini kolaylaştırmayı ve toplamda 1 milyar TL üzerinde fonlamaya aracılık etmeyi hedefliyoruz. Böylelikle yatırımcıların halka açık olmayan girişimlere yatırım yapabilmelerini ve sağlanan fonlamayla işletmelerin büyüme hızlarını artırmalarını, daha fazla istihdam yaratmalarını ve yeni yatırımlar yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak istiyoruz.”