Pekin’deki Ulusal Halk Kongresi’ndeki duyuru, bölgesel dijital kimlik uygulamalarının ardından geldi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin vatandaşlarının 2022 yılı itibarıyla akıllı telefonlarında saklayıp tüm ülke genelinde erişebilecekleri ulusal kimlik kartının dijital bir versiyonunun kullanıma sunulacağını açıkladı.

Pekin’deki Ulusal Halk Kongresi’ndeki duyuru, 2018’de başlayan ve Hangzhou, Guangzhou, Zhengzhou ve Fuzhou gibi şehirlerin sakinlerinin otel kaydı, biletleme ve bankacılık için kimliklerini sanal bir kimlik kartıyla doğrulamalarını sağlayan bölgesel dijital kimlik uygulamalarının ardından geldi.

Keqiang, ulusal dağıtımın bir amacının, özellikle kendi bölgelerinden uzakta yaşayan insanların günlük yaşamlarında “temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak” olduğunu söyledi.

Bugünlerde yaklaşık 100 milyon Çinli’nin şehirler arası hareketlilik içinde olduğundan bahseden Keqiang, yaşlı insanların evlerinden uzakta, genç nüfusun ise genelde şehirlerde yaşamasından dem vurdu ve önemli durumlarda seyahat zorunluluğunun minimuma indirmek istediklerinden bahsetti.

Keqiang açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Bu yıl tanıtacağımız yeni politikalardan biri, insanların günlük yaşamlarında en sık kullanılan kimlik kartlarını, cep telefonlarında basit bir kod taramasıyla belirli işlerin yapılmasını sağlayan elektronik hale getirmek. Özellikle yaşlılar olmak üzere akıllı telefon kullanmayan kişilere de kolaylık sağlayacağız. Bu arada, bilgi güvenliğini sağlayacak ve bireylerin gizliliğini de koruyacağız.”

Sanal kimlik kartları şu anda Çin’deki 15’ten fazla büyük şehirde kabul ediliyor. Fakat birçok küçük şehirde henüz kullanılamıyor.

KaynakNfcw