Apple sürpriz bir adımla Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi Credit Kudos’u satın aldı.

Apple, henüz resmi olarak açıklanmayan bir fiyatla Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi Credit Kudos’u bünyesine kattı. Credit Kudos’un yaklaşık 150 milyon dolar değerlemeye sahip olduğu belirtilirken anlaşmanın bu hafta başında tamamlandığı kaydedildi.

Söz konusu gelişme ilk olarak kripto para odaklı medya kuruluşu The Block’ta yer alırken bir Apple sözcüsü, CNBC’ye “zaman zaman küçük teknoloji şirketlerinin satın alındığını ve genellikle amaç ve planlarını kamuoyuna açıklamadıklarını” söyledi. Peki tüm bu gizemin yanında Credit Kudos neler yapıyor, Apple bu satın alımla neyi planlamış olabilir?

Credit Kudos, tüketicilerin kredi başvuruları esnasında açık bankacılık odağında finansal verileri analiz ederek kredibilite kontrolü sağlayan yazılım çözümü ile bankacılık hizmeti sunan kurumların yanı sıra kredi, vb. finansal servisleri odağına alan şirketlere hitap ediyor…

Merkezi Londra’da bulunan Credit Kudos, bir kredi referans girişimi olarak tanımlanırken Equifax, Experian gibi iddialı şirketlerle rekabet ediyor.
Credit Kudos CEO ve kurucu ortağı Freddy Kelly, ürünleri ile ilgili olarak, “Farklı bir Kredi Referans firmasıyız. Açık Bankacılık finansal verilerini kullanarak daha iyi ve daha adil kredi kararları alabiliyoruz. Yakın zamanda duyurusu yapılan ‘Gelir İstikrar Puanları’ CreditKudos’un hizmetlerine örnek olarak verilebilir. Bu özellik, kredi taahhüt sürecini kolaylaştırmak için açık bankacılık uygulamalarından yararlanmaktadır. Aynı zamanda açık bankacılığın neleri başarabileceğinin de simgesi durumundadır.” diyor ve ekliyor:
“Geleneksel olarak, kredi puanları geçmiş borçlanma tarihçesi ve kredi kullanma sıklığı gibi bir kaç basit kontrole dayanarak hesaplanmaktadır. Bu mevcut puanlamalar bireyin günlük gelir ve giderlerini dikkate almadığı için finansal açıdan çok sağlıklı olmamakta, bu sebeple birçok borçlu ya daha yüksek faiz oranları ile kredi ödemesi yapmak durumunda kalmakta ya da kredi taleplerine red almaktadır. Elbette Credit Kudos’un geleneksel bankacılık sisteminde köklü rakipleri bulunuyor. Ancak Credit Kudos hizmeti,herkes için kredi derecelendirme sürecini iyileştirecektir.”

Apple ne istiyor?

İddialara göre dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple, halihazırda sadece ABD’de tüketicilerle buluşan Apple Card çözümünü, okyanusun diğer tarafındaki yeni anlaşması ile birlikte Birleşik Krallık ölçeğinde kullanıma sunmak istiyor. Bu kapsamda Credit Kudos’un teknolojik altyapısından yararlanılabileceği ifade ediliyor.

KaynakCNBC