Müzik endüstrisinde CD’den Napster ve iPod’a geçiştekine benzer bir dönüşüm yaşanabilir…

NFT’nin gözde isimlerinden biri de ABD’li rap sanatçısı ve müzik yapımcısı Snoop Dogg. NFT’nin yanı sıra The SandBox oyunları ile dikkat çeken yıldız isim, geçtiğimiz ay Death Row Records’ı satın alarak kariyerinde ilginç bir sayfa araladı.

30 yıllık geçmişe sahip şirketi neredeyse kendi web sayfası şeklinde konumlandırdığı görülen Snoop Dogg’un ayrıca ‘NFT’ler’ ismiyle bir de sekme eklediği gözden kaçmadı. Yeni albümünün toplamda 1000 adetten oluşan 3 bonus parçasını NFT şeklinde satışa sunmasıyla (tamamı 1 saatten kısa sürede tükendi) birlikte bir dizi ek adım daha attı.

Apple Music ve Spotify platformlarından birçok albümünü kaldırdığı dikkatlerden kaçmayan Snoop Dogg, her ne kadar hayranlarının tepkisiyle karşılaşsa da yeni platformu ve NFT stratejilerine dair güçlü işaretler verdi. Sanatçının sonraki konserlerini metaverse odağında vermesi beklenirken kişisel markasına adeta sıra dışı hızla sofistike bir web3.0 kültürü ekliyor.

Albümlerin NFT olarak satışa çıkması, devasa platformlardan ansızın silinmesi gibi fütüristik gelişmelerin nereye varacağı hala belirsizliğini korumakla birlikte müzik endüstrisinin belki de CD’den Napster ve iPod’a geçişi gibi sarsıcı bir dönüşüme hazırlandığı hissediliyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…