Geçtiğimiz aylarda isim değişikliğine giderek Block ismini alan ödeme çözümleri şirketi Square, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Twitter’ın kurucusu ve önceki CEO’su Jack Dorsey ile girişimci Jim McKelvey tarafından 2009 yılında kurulan mobil ödeme şirketi Square, 10 yılı aşkın süreçte her ölçekten milyonlarca işletmeye hizmet veren dev bir platforma dönüşmüş durumda. iOS ve Android cihazları üzerinden ödeme hizmeti sunmasıyla bilinen Square, yenilikçi özellikleri ile tanınıyor. Hantal ve pahalı çözümlerin hakim olduğu sektöre sadelik getirmesi ile ödeme sistemleri pazarına güçlü bir giriş yaptığı kaydediliyor. Yıllar içerisinde sektörde büyük bir güç haline gelen ABD-San Fransisco merkezli şirket, sunduğu yenilikçi ürünler ile piyasadaki en önemli çözüm ortaklarından biri olmayı başardı.

Yenilikçi uygulamalar ile pazardaki liderliğini sürdürüyor

Suare, akıllı telefonların kulaklık girişine takılan mini bir POS makinesiyle iOS veya Android uygulamasını kullanarak işletmelerin kredi kartıyla ödeme almasını sağlayan bir sistem ile piyasaya girdi. Kuruluşunun üzerinden bir yıl geçmesinin ardından 2 milyar dolarlık ödeme işlemi yapılmaya başlandığını duyurmasıyla da dikkatleri üzerine çekti.

Square, bugün imzalı kart okuyucusunun yanı sıra bir iPad satış noktası sistemi ve çipli kartlardan Apple Pay’e kadar her şeyi kabul eden gelişmiş teknolojiler sunuyor. Şirket, ayrıca bir ticari banka kartı, bordro yazılımı ve Square Capital aracılığıyla kredi de dahil olmak üzere çok sayıda ticari hizmeti de müşterileri ile buluşturuyor. Dahası da var; Caviar isimli bir yemek dağıtım ağı ve Cash App isimli kendi banka kartına sahip -tüketiciye yönelik mobil cüzdanı- bile var. Bu çok yönlülük gerçek anlamda ilham dolu.

Kurumsal profili

Kurumsal kimlik söz konusu olduğunda logo değişiklikleri ile sıklıkla karşılaşırız, ancak marka isminin değişimi pek sık rastlanan bir durum değil. İşte Square, bu anlamda ilginç bir hamleye imza attı kısa süre önce. İsim değişikliğine gidilerek Block ismini alan Square Inc., öte yanndan TIDAL, Afterpay ve Cash App dahil olmak üzere çok sayıda şirket de bünyesinde barındırıyor. Şirketin başlıca rakiplerinden bazıları Google Cüzdan (GOOGL), Intuit Inc. (INTU) ve PayPal’a ait (PYPL) Venmo. Ocak 2022’de Square, Avustralya merkezli şimdi al, sonra öde (BNPL) teknoloji şirketi Afterpay’i satın aldı. Enflasyon gerçeği ile ciddi ölçüde tanışmaya başlayan Amerikalı tüketicilerin %50’den fazlası günümüzde BNPL hizmetlerini kullanıyor ve bu sayının ilerleyen dönemde de önemli ölçüde artması bekleniyor.

2021 için şirket, önceki yıla göre %8,2 ve 2020’ye göre %86 artışla 17,66 milyar dolar toplam gelir kaydetti. Bitcoin işlemleri gelirlerin %57’sini oluşturdu. 18 Mart 2022 itibarıyla Square’in piyasa değeri 81,58 milyar dolar oldu.

Block’un şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Japonya dahil olmak üzere birçok ülkede ofisleri var. 31 Aralık 2021 itibarıyla 8 bin 521’den fazla çalışanı mevcut ve yönetim kurulunda eski ABD Hazine Bakanı ve Harvard Üniversitesi Başkanı Lawrence Summers ile eski Goldman Sachs CFO’su David Viniar bulunuyor. Organizasyonun uçtan uca ‘büyük bir güç’ içerdiğini görmek çok zor değil.

Square’ın büyüme yolculuğundan kilometre taşları

 • Square, Kasım 2015’te halka açılmadan önce yedi finansman turuna katıldı. Başlıca yatırımcıları arasında Acequia Capital, Sequoia Capital ve Khosla Partners vardı. 19 Kasım 2015’te hisseleri yaklaşık 3 milyar dolarlık bir şirket değerlemesi ile, hisse başına 9 ABD Doları karşılığında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. 15 Nisan 2021’e geliğinde Square, hisse başına 265 dolardan işlem görüyordu (6 yılda 9 dolardan 265 dolara).
 • Şubat 2016’da Visa, Square’deki pay oranını yüzde 9,99’a yükseltti.
 • Square uygulamasının bir alt kolu olan ve kullanıcıların kendi aralarında hızlı bir şekilde para alıp göndermelerine yarayan Cash uygulaması üzerinden bitcoin alım satımını test etmeye başladı.
 • Mart 2018’de şirket, bitcoin ticaret hizmetlerini Wyoming’e genişletti ve bu gelişme şirketin hisse fiyatlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.
 • 2018 ilk çeyrek sonuçlarına göre bitcoin alış-satış işlemlerinden işlem ücreti almamasına rağmen şirket 200 bin dolar kar elde etti. Şirket, bitcoin fiyatlarındaki volatilite sayesinde, 33,9 milyon dolar değerinde bitcoin’i 34,1 milyon dolara sattığını açıkladı.
 • 26 Nisan 2018’de Square, bir web sitesi yapım ve barındırma hizmetleri sunan San Francisco merkezli Weebly’yi satın aldığını duyurdu.4 Ağustos 2014’te ise yemek dağıtım hizmeti Caviar’ı satın almıştı.

 • Mayıs 2018’de Restoranlar için Square’i başlattıktan sonra hem yemek dağıtım şirketine hem de satış noktası hizmetine sahip olan ilk şirket oldu. Şirket Caviar’ı 2019’da DoorDash’e 410 milyon dolara sattı.
 • Ekim 2018’de Square, işletmelerin müşterilerine hem teknolojik hem de gösterişli bir ödeme deneyimi sunmalarını sağlayacak yeni donanım ürünü Square Terminal’i duyurdu.
 • Şubat 2021’de Square, Bitcoin’e daha önce yaptığı yatırımları 3 katına çıkardı. Şirket, Bitcoin’e 170 milyon dolar yatırım yaptı.
 • Mart 2021’de Square’in online müzik platformu Tidal’ın çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.
 • Temmuz 2021’de San Francisco merkezli şirket, bitcoin için fiziksel kripto para cüzdanı geliştireceğini duyurdu. Square odağına bitcoin’i alan TBD isimli bir çözüm geliştirdiğini duyurdu.
 • Jack Dorsey (aşağıda), şirketin isminin Block olarak değiştirildiğini duyurdu.

Hangi ürün ve hizmetleri sunuyor?

Square, satıcılara işlemlerini gerçekleştirmelerine, pazarlama taktiklerini uygulamalarına ve envanter, personel ve finansmanı yönetmelerine yardımcı olacak bir dizi hizmet ve ürün sağlıyor.

Müşteriler, satışlara bir hizmet ücreti uygulamadıkça Square’i kullanırken herhangi bir ücret ödemiyorlar. Ancak, Square satıcılardan ‘satışların %2,6’sını’ ve temassız ödemeleri işlemek için 0,10 ABD doları, manuel olarak girilen ödemeler için %3,5 ve 0,15 ABD doları, %2,9 ve fatura ödemeleri için 0,30 ABD doları ve kayıtlı kartlı faturalar için %3,5 ve 0,15 ABD doları komisyon talep ediyor. Bu arada 20 Ağustos 2019’dan önce satın alınan square kasalar, tüm ödeme türleri için sabit bir ücrete (%2,5 ve 0,10 ABD doları) sahip.

Square, satış/müşteri verilerini analiz eden ve trend ve içgörü raporları oluşturan ücretsiz bir araç seti olan Square Analytics’i de sunuyor. Square Analytics, POS ürünlerinin üzerine uygulanabiliyor. Şirket ayrıca, kullanıcıların randevu almalarını sağlayan çevrimiçi bir hizmet olan Square Randevuları da sunuyor.

Şirketin birkaç fiziksel ürününden biri olan Square Stand, kullanıcıların bir iPad’i eksiksiz bir satış noktası aracına dönüştürmesine olanak tanıyor. Ek olarak kullanıcılarının geri ödeme planlarına kilitlemeden nakit avans sağlayan Square Capital gibi ürünlerle küçük işletmeler finanse edilmeye başlandı. Firma ayrıca Square Bordro ile ABD’deki 50 eyaletteki işletmelere eksiksiz bordro hizmetleri sağlıyor.

Square özellikle kripto para yatırımları ve geliştirdiği yenilikçi teknolojilerle pazardaki öncü pozisyonunu uzun yıllardır koruyor.

> Daha fazla “İlham Veren Fintech” için buraya tıklayabilir/dokunabilirsiniz.
İlham Veren Fintech’ler için takipte kalınız…