Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlara ilişkin analitik veriler hazırlayan Startups.Watch ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi iş birliği ile hazırlanan Türkiye FinTek Görünümü V0.8 yayınlandı.

Merakla beklenen Türkiye FinTek Görünümü V0.8 kamuoyu ile paylaşıldı.
29 Mart 2022 tarihi itibarıyla Türkiye’de 559 adet aktif FinTek şirketi bulunduğuna işaret edilen raporda yatırımlara dair gösterge çekti.
Buna göre 2022’nin ilk 3 ayında FinTek’ler 16 milyon dolar fonlandı. Söz konusu rakam 2019’un tamamının (5 milyon dolar) üzerinde olduğu gibi 2017, 2018 ve 2020 yıllarının toplamına da (sırasıyla 21, 17 ve 23 milyon dolar) oldukça yakın. 2021 yılındaki 65 milyon dolarlık yatırım tutarının geçilip geçilmeyeceği ise yıl sonuna doğru açıklık kazanacak konular arasında…

Öte yandan 2022 yılının ilk 3 ayı sona ererken Exit yapan şirketlerin sayısı 3 olarak kayıtlarda yer alıyor. Exit büyüklüğü ise 7 milyon dolar.

Dikeylerine göre incelendiğinde Türkye’deki FinTek’ler aşağıdaki şekilde sıralanıyor…

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.