Apple’ın yaptığı açıklamaya göre, şirketin Yeşil Tahvillere yaptığı 4,7 milyar dolarlık yatırım, yeni düşük karbonlu üretim ve geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesine hız kazandırıyor.
Apple, yatırımların global emisyonları nasıl azaltabileceğini ve tüm dünyadaki topluluklara nasıl temiz enerji sağlanabileceğini gösteren projelerle 2016’dan bu yana üç Yeşil Tahvil çıkardı.

Bu çalışmalar kapsamında Apple, emisyonları azaltmak amacıyla eritme teknolojisinde sağlanan büyük bir ilerlemenin ardından doğrudan karbonsuz alüminyum satın alıyor. Bu alüminyum, eritme sürecinde doğrudan karbon emisyonu üretmeyen, laboratuvar dışında endüstriyel ölçekte üretilecek ilk alüminyum malzeme olma özelliğini taşıyor. Şirket bu malzemenin ilk olarak iPhone SE’de kullanılmasını planlıyor.

“Apple gezegenimizi bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlı. Yeşil Tahvillerimiz de çevreyle ilgili çalışmalarımızı daha ileri taşımamızda çok önemli bir rol oynuyor.” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson şöyle ekledi: “Dünyanın sınırlı kaynaklarını korumak amacıyla tüm ürünlerimizde yalnızca geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemeler kullanmaya geçtiğimiz bu süreçte bile yatırımlarımız, kullandığımız malzemelerin karbon ayak izini azaltmak için gereken çığır açan teknolojilerin daha da ilerletilmesini sağlıyor.”

Apple, şirketin 2030’a kadar tedarik zinciri genelinde karbon nötr olmasını sağlama hedefine doğru ilerleyişini hızlandırmak için 4,7 milyar dolarlık tahvil çıkardı. 2016 ve 2017’de çıkarılan ilk iki tahvil bugün itibarıyla tamamen tahsis edilmiş bulunuyor. 2019’da çıkarılan Yeşil Tahvil, çığır açan düşük karbonlu alüminyum dahil 50 projeye destek sağlıyor. Bu 50 proje kapsamında 2.883.000 ton CO2e azaltılacak veya telafi edilecek, dünya çapında yaklaşık 700 megawatt’lık yenilenebilir enerji sağlanacak ve geri dönüşümle ilgili yeni araştırma ve geliştirme çalışmaları desteklenecek.

Apple’ın 2019’da çıkardığı Yeşil Tahvil, 2021 yılında şirketin Tedarikçi Temiz Enerji Programı’nın desteklenmesine yardımcı oldu. Program kapsamında tedarikçilere temiz enerjiye geçiş sürecinde yol göstermeye yönelik eğitim ve kaynaklara fon tahsis edildi ve Japonya, Vietnam ve Güney Kore’de uygun maliyetli yenilenebilir enerji pazarları kurulmasına yardımcı olmak üzere politika savunuculuğu çalışmaları yapıldı. 24 ülkeden 175’ten fazla üretim iş ortağı, Apple üretim operasyonlarında yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma taahhüdünde bulundu. Bu gelişme, tüm Apple ürünlerinin iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olmasını sağlama yolunda atılan çok önemli bir adımı temsil ediyor.

Apple’ın Yeşil Tahvil çalışmaları hakkında daha fazla bilgiye investor.apple.com/Apple_GreenBond_Report.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.
KaynakApple