Kazakistan’ın FinTech devi Kaspi, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Bölgenin en güçlü oyuncusu olmaya aday FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Fintech ekosistemi oyuncuları tarafından sunulan teknolojik uygulamalar ve bankacılık hizmetleri finans sektöründe giderek daha önemli bir rol oynuyor. Bu kavram söz konusu olduğunda akla gelen ülkeler ABD, İngiltere, İsviçre ve İsveç olurken, bu bağlamda Orta Asya ülkeleri normalde pek mevzu bahis değil. Bu noktada Kazakistan merkezli bir FinTech olan Kaspi, akla ilk gelen ülkelere ilişkin kuralı değiştirerek ilham dolu öyküsü ile karşımıza çıkıyor.

Başkent Almatı merkezli bir finansal teknolojiler hizmet sağlayıcısı olan Kaspi Bank, 2020’deki halka arz başarısının ardından şimdi fintech alanında güçlenmeye devam ediyor. 1991’de kurulan şirket, bir anlamda Kazakistan’ın da gurur kaynağı. Bankayı, finansal teknolojiler ve bankacılık hizmetleri ile bu kapsamda çeşitli ürünler sunan bir teknoloji şirketi olarak düşünebiliriz.

Bankacılık hizmetlerine ek olarak Kaspi Bank’ın faaliyet alanları arasında perakende temelli finansal hizmetler, elektronik ödemeler ve elektronik ticaret platformlarının organizasyonu yer alıyor. Firma, kullanıcılarının ödeme yapmasına, alışveriş yapmasına ve finansmanını yönetmesine yardımcı olan, aynı zamanda birbirine bağlı, teknolojik olarak gelişmiş, kesintisiz ürün ve hizmetler yelpazesi sunuyor.

Halk arzı ile büyük başarı elde etti

Finans ve bankacılık çözümleri ile perakende ve ticari bankacılık hizmetleri sunan FinTech, iki yıl önce Londra Menkul Kıymetler Borsası‘na kote oldu ve 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Raporlara göre Kaspi Bank’ın halka arzı, 2020’deki ikinci en büyük halka arzı olmasının yanı sıra Avrupa’daki dördüncü en büyük halka arz oldu. Kaspi Bank’ın hisseleri, 15 Ekim 2020’de listelendikten sonra hisse başına 38 dolardan açıldıktan sonra şu sıralar hisse başına yaklaşık 114 dolardan işlem görüyor.

Ekim 2020’de Kaspi’nin halka arz fiyatı 33,75 dolar olarak belirlendi ve 25.764.894 hisse teklif edildi. Bu teklif yaklaşık 870 milyon dolara değerine eşitti. Kaspi’ye Londra halka arzında 6,5 ​​milyar dolar değer biçildi. Rusya merkezli yatırım trendini takip eden Kaspi, Kazakistan’da tercih edilen ödeme çözümleri sağlayıcısı olmak için dijitalleşmeye ve FinTech’e büyük yatırım yaptı. Ülkenin öncü teknoloji lideri olan Kaspi’nin halka arzı, şirkete yerel yatırımcılara devam eden küresel FinTech devriminde yer alma fırsatını getirdi.

Kaspi Bank’a genel bakış

Kazakistan’ın FinTech çevrelerinde nadiren adı geçiyor, ancak Kaspi Bank’ın halka arzdaki önemli başarısı, ülkeyi FinTech girişimleri için potansiyel olarak sıcak nokta haline getirdi. Banka, ülkedeki büyüyen finans müşteri hedef kitlesi için yenilikçi ürünler ve hizmetler geliştirerek tüketicilerin finansal sağlıklarını güçlendirme misyonunu üstleniyor. Fintech bu görevi yerine getirmek için kusursuz müşteri deneyimi, yeni nesil teknoloji ve büyük veri analitiği içeren üç katlı bir sistemden yararlanıyor. Banka, kendi ülkesindeki en büyük ödeme, pazar yeri ve FinTech ekosistemini sunduğunu, insanların işlem yapma, alışveriş yapma ve kişisel finanslarını yönetme biçimlerinde devrim yaratacak yenilikçi ürünler ve çözümler geliştirdiğini iddia ediyor.

Pandemi sonrası Kazakistan ekonomisinin bel kemiği oldu

Kaspi Bank, müşterileri için kusursuz bir ödeme deneyimi yaratmak, optimum hizmetler ve deneyimler aracılığıyla müşteri katılımını sağlamak için dönüştürücü bir teknolojiden yararlanıyor. Böylece alanındaki tek hizmet sağlayıcı olarak Kazakistan nüfusunun finansal gereksinimlerini karşılıyor.

Yirmi yılı aşkın bir süre önce kurulan Kaspi, müşterilerin sürekli olarak etkileşimde kalmasını sağlayan son teknoloji ürün ve hizmetleri sunma konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip, inovasyon odaklı bir şirket olarak kabul ediliyor.

Gerçekten de Kaspi ekosistemi, özellikle dijital işlemlerin bir dayanak noktası haline geldiği pandemi sonrası süreçte insanların günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Başarılı FinTech, ekosistemini tüm yardımcı platformlarda en üst konuma taşımaya hevesli olarak inovasyon ve teknolojiye odaklanmaya devam ediyor.

Ödemeler, e-ticaret ve FinTech gibi segmentlerdeki çözümlerden oluşan Kaspi ekosistemi, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kullanıcılarının çeşitli günlük ihtiyaçlarını karşılıyor. Ekosistem, satın alma için finansman seçenekleri, kişisel finans yönetimi ve temel malları satın alma ve ödeme yeteneği gibi olanaklar sunuyor. Gelişen finansal ortamda esnekliğe, çevikliğe ve sürdürülebilirliğe odaklanan, ayrıca vizyoner bir yönetime sahip olduğu kaydedilen Kaspi, Kazakistan halkının günlük finansal gereksinimleri için “tek durak çözüm” olma başarısı ile öne çıkıyor.

10,2 milyon kullanıcılı bir Super App’i yönetiyor

Kaspi, Kazakistan’ın en çok tercih edilen mobil uygulaması; bankanın müşterilerine perakende ve bireysel bankacılıkta sunduğu birçok çözümü içeren bir Super App‘in de sahibi. Şu anda, Super App’in aylık 10,2 milyon aktif kullanıcısı var.

FinTech oyuncusu esas olarak kendi ülkesinde aktif olsa da, şimdi Orta Asya’nın geniş banka dışı nüfusuna bankacılık çözümleri sunmak için genişliyor. FinTech bankacılık uygulamaları Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere bölgede hızla yaygınlaşırken Kaspi Bank, bu segmentte liderliğe oynayan oldukça önemli bir oyuncu.

Alipay ve WeChat’in izinden gidiyor

Kaspi, eski Sovyet Kazakistan’ında bir banka olarak yolculuğuna başladı. Şimdi, yirmi birinci yüzyıldaki FinTech devriminin katılımcısı olarak, büyük bir hizmet sağlayıcı olarak hızla ortaya çıkıyor. Diğer yandan bir FinTech sağlayıcısı olarak, hükümetin COVID yardım ödemelerinin %60’ından fazlasını sağlayan Super App’i ile Kazakistan ekonomisinin de bel kemiği.

Bu başarısı ile Kaspi, gayrimenkul, otomobil ve kullanılmış mallar için önde gelen e-ticaret platformlarına sahip olarak Azerbaycan’a da giriş yaptı. Güçlü finansal ve teknoloji desteğiyle Kaspi, başarılı halka arzın gösterdiği gibi, yatırımcılar için de son derece çekici özelliklere sahip. Özbekistan da büyüyen şirketin yol haritasında yer alıyor.

Çin’in Alipay ve WeChat‘inden ilham alan Kaspi Bank, Orta Asya pazarına hükmedecek bir FinTech. Sunduğu yenilikçi ürünlerle öne çıkan FinTech oyuncusu olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Müşteri deneyimi odaklı yaklaşımıyla Kaspi’nin kendi ülkesindeki popülaritesi de her geçen gün artıyor.

Bir finansal teknolojiler hizmet sağlayıcısı olan Kaspi Bank, pandemi sonrası kendi vatandaşlarına verdiği destek ve aynı dönemlerde gerçekleştirdiği halka arz ile FinTech devriminin bayrak taşıyıcılarından biri olarak büyüme yolculuğuna devam ediyor.