Dubai’de “yüz ile ödeme” dönemi başlıyor! İşte detaylar…

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde tüketiciler, yakın gelecekte yüzlerini kullanarak temassız olarak ödeme gerçekleştirebilecek. “Yüz ile ödeme” Costa Coffee şubelerinde, içecek perakendecisi MMI’da, perakende zinciri Geant’ta, Cove Beach at Caesars Palace kulübünde ve Coca-Cola Arena Dubai’de geçerli olacak.

Tüketiciler bulut aracılığı ile temin edilen dijital anahtarı kullanarak selfie’lerini, seçtikleri kredi kartı ile eşleştirecek ve satın alım noktalarında kameraya bakarak temassız ödeme imkanından yararlanabilecek.

Söz konusu teknoloji PopID’nin PopPay çözümünün Visa ve yatırım şirketi Dubai Holding’in iş birliği ile kullanılmasına dayanıyor. Yatırımın ilk aşamasında, Dubai Holding teknolojiyi belli iş noktalarına yükleyecek, ardından ödeme çözümü Dubai Holding’in faaliyet gösterdiği ekosistem içinde yayılacak. Nihayetinde ise Merkez ve Doğu Avrupa (CEE) ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgelerinde geçerli olacak.

Visa’nın iş birliği altında, akreditif bankaların da teknolojiyi bankamatik ve kredi kartları ile birlikte sunarak müşterileri için erişilebilir kılması bekleniyor. Alıcı bankaların ise PopID’ye ait yüz ödeme terminallerini fiziksel iş yerleri için yayması isteniyor.

KaynakNfcw