Accenture, paylaştığı yeni raporda metaverse’ün işletmeler açısından “muazzam fırsatları” beraberinde getirdiğini, bununla birlikte katedilmesi gereken mesafeler bulunduğunu belirtti…

“Metaverse, günümüzde kullanılan internetten çok farklı bir platform sunuyor ve işletmelerin buna hazır olması gerekiyor.” Accenture‘ın Meet Me in the Metaverse başlıklı yeni raporundaki mesaj bu. Zira dijital içeriği bir bilgisayarda görüntülemek yerine 3 boyutlu dijital ortamlarda dolaşmak için sanal gerçeklik aygıtlarının kullanımını esas alan Metaverse, internetin yeni ve sürükleyici bir versiyonu.
Bu kapsamda Accenture, “metaverse’deki yeni hayatına” hazırlanan şirketlerin iş süreçlerini şekillendireceğine işaret ettiği dört eğilime dair detayları şöyle aktarıyor…

1- WebMe

WebMe trendi özetle, sanal yaşamlarımızın metaverse’den beklediğimiz şeyler için nasıl tasarlanacağıyla ilgili. Bu, Accenture’ın “birbirinden farklı siteler ve uygulamalar topluluğu” olarak tanımladığı günümüz internetinin, sürekli bir 3D ortam vadeden geleceğin metaverse’ini oluşturmak için yeniden tasarlanmasını içeriyor. Accenture, işletmeler için “muazzam fırsatların” söz konusu olduğunu söylüyor. Ancak bu arada yeni platformlar, ürünler, hizmetler, ortaklıklar ve teknoloji oluşturmak için çok çalışmak gerekiyor.

BMW, Accenture raporundaki örnek olay incelemelerinden. Popüler otomobil üreticisi, foto-gerçekçi 3D ortamlara sahip 31 farklı fabrikanın dijital ikizini inşa etti. Bunlar, fabrika içinde hareket edecek eğitim robotları ve farklı ülkelerden tasarımcıları yeni hatlar üzerinde deney yapmak üzere bir araya getirmek gibi işlevler için kullanılıyor.

2- Programlanabilir Dünya

Programlanabilen teknoloji, fiziksel ortamlarla hiç olmadığı kadar karmaşık yollarla iç içe geçiyor. Buna 5G, artırılmış gerçeklik, sensörler ve nesnelerin interneti teknolojisini kullanan bağlı cihazlar olan dahil.

Accenture, iş liderlerinin bu programlanabilir teknolojilerin gelişimini izleyebilecek “teknoloji keşif girişimleri” kurması gerektiğini öne sürüyor. Bu sayede şirketler, fiziksel ve dijital teknolojilerin metaverse dünyasında bir araya getirilmesine hazırlanabilir.

Accenture, ABD- Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) geliştirilen bir tür gelişmiş yeni malzeme olan voxels örneğini veriyor. Accenture voxels’i, “Farklı hava koşullarına tepki olarak şekil değiştiren uçak kanatları gibi” şeklinde tanımlıyor…

3- The Unreal – Sentetik olanı özgün kılmak

Bu eğilim, yapay zekanın fırsatları/tehditleri ve gerçekliği taklit etme yeteneği ile ilgili… Rapora göre, gerçek olmayan bazen daha iyi olabilir: “Sentetik bir hemşireyle deri döküntüsü hakkında konuştuğumuzda veya tarihsel ayrımcılığa karşı ayarlanmış sentetik verilerle bir AI modelini eğittiğimizde olduğu gibi”.

Accenture, gerçek olmayanın da bir tehdit olduğu konusunda uyarıyor – özellikle “kötü niyetli aktörler” güveni sarsacak deepfake ve dezenformasyon yaratmak için aynı teknolojiyi kullanıyor.

En nihayetinde ise Accenture, şirketlerin sentetik verileri kullanarak araştırma yapması gerektiğini kaydediyor.

4- İmkansızı Hesaplamak – Yeni makineler, yeni olanaklar…

Günümüzde makineler, daha önce imkansız gibi görünen sorunları giderek daha yoğun şekilde çözüyor.
Accenture, “Kuantum ve biyolojiden ilham alan bilgi işlem gibi araçlar, işletmelerin geleneksel bilgi işlem için çok pahalı, verimsiz, hatta tamamen imkansız olabilecek sorunları çözmelerine olanak tanıyor” diyor.
İşletmelerin bu dalganın bir parçası olması gerekiyor.

Metaverse ve zaman

Araştırma kuruluşu Gartner, yakın tarihli bir raporunda 2026’ya kadar global nüfusun 4’te 1’inin metaverse’de günde en az 1 saat geçireceği tahminini paylaşırken alışveriş, iş, ders çalışma ve sanal evler inşa etmenin orada yapacağımız şeylerden bazıları olduğunu da ekliyor.

ABD-Michigan Üniversitesi’nden uzmanlar metaverse’ü sürükleyici sanal gerçeklik, internet ve “devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları”nın (RPG) bir kombinasyonu olarak tanımlıyor. Bu argüman çarpıcı, zira bunlar dijital bir evrende yüz milyonlarca insan tarafından birlikte deneyimleniyor.

Accenture tarafından yapılan ayrı bir çalışmada ise yöneticilerin yüzde 71’i metaverse’in iş dünyası açısından olumlu sonuçları olacağı tespitine yer verildi. Disney, Gucci ve Warner Bros bunu şimdiden benimseyen şirketler arasında.

Meet Me in the Metaverse başlıklı İngilizce dilindeki raporun tamamını buraya tıklayarak/dokunarak web tarayıcınız üzerinden inceleyebilirsiniz.

NOT: Görseller ilgili rapordan alınmıştır.

KaynakWEF
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.