Geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemeyle tüketicilerin şubeye gitmeden sadece online kanalları kullanarak banka müşterisi olmasını sağlayan “Uzaktan Müşteri Edimini” uygulaması, tüketiciler nezdinde ilgi görmeye devam ediyor. Uzaktan müşteri edinimini kolaylaştırmak ve bu konuda hizmet vermek amacıyla kurulan KimlikBasit Satış ve Büyüme Yöneticisi Yavuz Selim Akçınar, süreçlerin kolaylaşmasıyla birlikte tüketicilerin de bu seçeneğe olan ilgisinin artacağını söylüyor.

FinTech girişim kurucusu Insha Ventures ve Almanya’nın en büyük kimlik yönetim platformu (IMPaaS) sağlayıcılarından biri olan Identify’ın Türkiye birimi iş birliğiyle kurulan KimlikBasit, bir yıl gibi kısa bir sürede birçok kurumla anlaşma imzalayarak yaygın bir şekilde hizmet vermeye başladı. KimlikBasit Satış ve Büyüme Yöneticisi Yavuz Selim Akçınar (aşağıda), “Bir yılda Param, Kredim, Sipay, Ininal, Gaboras, Destekbank, Gri Ventures, İnfina Yazılım gibi kuruluşlarla iş birliği yaparak müşteri edinim süreçlerini tamamen dijital hale getirdik” diyor.

Şubat 2022 itibarıyla uzaktan başvuru sayısının 455 bin olduğunu, bu başvuruların 136 bininin müşteri temsilcisiyle görüşerek sonuçlandırıldığını belirten Akçınar, “Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, yine aynı dönemde farklı kanallardan kazanılan yeni müşteri sayısının 892 bin olduğunu görüyoruz. Bankaların hem maliyetlerini azaltmak hem de müşteri memnuniyetini artırmak için uzaktan müşteri edinimine daha fazla eğilmelerini öneriyorum” dedi.

Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği

Uluslararası tüm güvenlik standartları uygulanıyor

KimlikBasit’in odak noktasının özellikle finansal hizmet veren ve kullanıcı doğrulama süreçlerinin önem arz ettiği endüstriler olduğunu ifade eden Akçınar, bu alanda Türkiye’nin hatta Avrupa’nın en deneyimli şirketlerinden biri olduklarını belirtiyor. Uzaktan müşteri ediniminde en önemli konunun güvenlik olduğuna dikkat çeken Akçınar, KimlikBasit olarak bu alanda sahip oldukları güvenlik bariyerleri hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Dünyada tüm finansal kuruluşlar; kara para ile mücadele, terörün finansmanını engellemek, sahteciliği önlemek için belirlenmiş olan standartlara göre hareket etmek zorunda. Bu kapsamda, kısaca KYC olarak adlandırılan ‘Know Your Customer’ uygulaması söz konusu. KYC, bir kurumla ilk defa etkileşime geçen bir bireye uygulanan kimlik, doküman ve biyometrik tanıma işlemlerinin bütününe verilen isim. Kurumun müşteri doğrulama ve dijital hizmet verme gibi diğer aşamalarında daha iyi performans göstermesi konusunda ilk adım olduğu için de kritik önem taşıyor. Öte yandan, küresel kara para aklama ile mücadele (AML) ve terörizmin finansmanı (CFT) gibi riskleri bertaraf etmek için de gerekli. Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) gibi standartlardan etkilenen uluslararası düzenlemelerde, artık AML 4 ve 5 gibi güçlü direktifleri ve müşteri tanımlaması için KYC gibi önleyici tedbirleri kapsayan ulusal yasalar da uygulanıyor. Bizim de sunduğumuz hizmetin tamamında bu standartlar üst düzeyde bulunuyor.”

 “Şirketlere, hız, tasarruf ve güvenlik sağlıyoruz”

Uzaktan uçtan uca kimlik tanımlama teknolojisi sayesinde, geleneksel müşteri edinim süreçlerine göre zaman ve operasyonel süreçlerden tasarruf edildiği biliniyor. Maliyetleri minimize etmenin şirketler için kritik bir önem taşıdığını söyleyen Akçınar, KimlikBasit ile şirketlere sağladıkları diğer faydaları da şöyle sıralıyor: “Öncelikle sahteciliğin hiçbir türüne geçit vermiyoruz, uluslararası standartların yanı sıra ülke içinde de MASAK, BDDK, SPK gibi tüm kurumların belirlediği kriterlere göre hizmet veriyoruz. Farklı dillerde destek hizmeti sunduğumuz için geniş bir coğrafyaya seslenme fırsatına sahibiz. Tüm cihazlarla uyumluluk özelliğimiz sayesinde de yeni bir yatırım yapılmasının önüne geçiyoruz. Çözümümüzü kullanan şirketlerle iş ortaklığı yaklaşımıyla hareket ediyoruz ve onlara müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkaracak çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda profesyonel ekibimiz tarafından müşteri desteği hizmeti sunuyor, çağrı merkezi personeline konuyla ilgili eğitim veriyoruz.”

Dijital dönüşümün tamamlayıcısı

Yapay zekâ ve diğer teknolojilerle desteklenen KimlikBasit, kullanıcının kimliği ya da pasaportu üzerinden çiple verileri okuma ve video konferansla doğrulama yapıyor. KimlikBasit’i finansal kuruluşların ve şirketlerin dijital dönüşümünü tamamlayıcı bir hizmet olarak ifade eden Akçınar, “Yapay zekâ destekli biyometrik karşılaştırma ve doğrulamayla fark yaratıyor ve bankacılık dışı alanlarda da kullanım ve maliyet avantajı sağlıyoruz. Ayrıca ürünümüzü kullanan şirketlerin çağrı merkezlerinde çalışanları eğitiyoruz, şirketlere müşteri deneyimi odaklı süreç yönetimi hizmeti de veriyoruz” diyor.

Sistemin herhangi bir aksaklık yaşanmaması üzerine kurgulandığını da belirten Akçınar, “Mevcut müşteri bilgilerinde eksiklerin tamamlanması ve ek işlem güvenlik protokollerinde de yaygın bir şekilde kullanılan KimlikBasit ile mobil uygulama ve web üzerinden doğrulama yapılabildiği gibi ürün ya da hizmeti alan şirket, bir panel üzerinden kullanıcılarını yönetebiliyor” bilgisini veriyor.